НА НОВОСАДСКОЈ ПРОДУКТНОЈ БЕРЗИ Кукуруз као да никоме не треба, уреа све траженија
Током прошле седмице на новосадској Продуктној берзи прометоване су 2.072 тоне робе, што представља пад обима трговања од 58,23 одсто у односу на претходну недељу, наводи се у берзанском извештају и додаје да је финансијска вредност промета износила 79,28 милиона динара.
Кукуруз је готово потпуно изостао из трговања, а највише се трговало пшеницом, чија цена је, као и цена соје пала. Смањење активности на тржишту кукуруза које је било приметно претходне недеље, наставило се и ове. У понуди се претежно налазио кукуруз без анализе на афлатоксин, а изузетно слаба тражња узроковала је изостанак закључења робно-берзанских уговора.
Као и претходне недеље, поново је заинтересованост купаца за пшеницу била слаба, док се у понуди претежно налазила пшеница са 11 до 12 одсто протеина. Берзански уговори за пшеницу са 11 одсто протеина закључени су по цени од 23,80 динара по килограму без ПДВ-а.
Пшеница је била доминантна култура у трговању, пошто је чинила 34 одсто недељног промета.
За разлику од претходне седмице, када је на тржишту соје била повећана активност купаца и продаваца, током прошле седмице није забележена већа динамика.
Понуда је била нешто већа од тражње, а берзански уговори закључени су у ценовном распону од 57,80 до 58,00 динара по килограму без ПДВ-а уз обрачун квалитета.
И протекле седмице је на тржишту минералних ђубрива било доста активности, а интересовање тржишних учесника је поново било усмерено највише на уреу.
Она је прометована по цени од 49,12 до 50,98 динара по килограму без ПДВ-а у зависности од паковања и паритета а поред урее, прометован је и руски АН и то по цени од 41,11 до 41,70 динара по килограму, у зависности од паковања и паритета.
Када је реч о сточном јечму, учешће учесника на тржишту било је умерено, без већих одступања, па се овом житарицом трговало по цени од 25,70 до 26,00 динара по килограму без ПДВ-а у зависности од паритета, а цена је у односу на прошлонедељну била нижа за 0,9 одсто.
Од осталих роба, прометована је и сунцокретова сачма са 33 одсто протеина по цени од 27,50 до 28,00 динара по килограму без ПДВ-а. Слабија понуда допринела је расту цене ове робе.