ИНДУСТРИЈСКА ПРОИЗВОДЊА 0,9 ПОСТО ВЕЋА Прерађивачи вуку напред, а енергетика уназад
Народна банка Србије саопштила је да је, према подацима Републичког завода за статистику, индустријска производња у Србији у августу 2024. забележила међугодишњи раст од 0,9 одсто.
Како се наводи, тај раст је вођен растом у сектору прерађивачке индустрије од пет одсто међугодишње, док је пад забележен у секторима рударства од такође пет одсто међугодишње и енергетике, која је била у минусу 16,4 одсто међугодишње, што је у највећој мери последица смањене производње из хидроелектрана у условима неповољних хидрометеоролошких услова.
Додаје се да је у оквиру прерађивачке индустрије раст забележен у 12 од 24 гране, а највећи допринос расту потекао је од производње рачунара, електронских и оптичких производа, затим од производње металних производа, производа од гуме и пластике, као и од производње машина и опреме.
Према подацима НБС, посматрано у периоду јануар–август ове године, индустријска производња је забележила међугодишњи раст од 2,6 одсто и он је вођен растом сектора прерађивачке индустрије (4,1 одсто) и рударства (7,8 одсто), док је у сектору енергетике забележен пад (-7,2 одсто). Централна банка наводи и да је промет у трговини на мало у августу 2024, у односу на исти месец претходне године, забележио реални раст од 5,3 одсто, док је реални раст у периоду јануар–август износио 7,1 одсто међугодишње.
Укупан број долазака туриста у августу већи је био за два одсто међугодишње, а укупан број ноћења туриста нижи за 5,2 одсто. НБС додаје и да је у периоду јануар–август 2024. укупан број долазака туриста био виши за 7,3 одасто, а број ноћења туриста већи за 3,4 одсто него у истом периоду претходне године. Када је реч о спољнотрговинским кретањима, према подацима РЗС, робни извоз је у августу остварио међугодишњи раст од 0,4 одсто, а робни увоз међугодишњи раст од 13,1 одсто. У оквиру робног извоза, како наводи НБС, настављен је раст извоза прерађивачке индустрије и пољопривредних производа, док је смањен извоз електричне енергије.
Раст робног увоза вођен је увозом капиталних производа и опоравком увоза енергената, пре свега сирове нафте и електричне енергије.
Д. У.