ММФ УПОЗОРАВА
ЕФЕКТИ РАТА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ ЗНАТНО ШИРИ ОД ПОЈАСА ГАЗЕ Даља ескалација би могла би значајно да утиче на глобалну економију
Ескалација сукоба на Блиском истоку могла би да произведе значајне економске последице по регионалну и глобалну економију, док би цене роба остале испод максимума из прошле године, саопштено је данас из Међународног монетарног фонда (MMF).
''Потенцијал за даљу ескалацију сукоба повећава ризике и неизвесност и могао би имати значајне економске последице за регион и шире. ММФ наставља да са пажњом и забринутошћу прати ситуацију у јужном Либану'', рекла је портпаролка ММФ-а Џули Козак и навела да Фонд изражава саучешће породицама погинулих у сукобима.
Она је истакла да је прерано за предвиђање конкретних утицаја на глобалну економију, али и додала да су економије у региону већ претрпеле велике последице, посебно у Гази, где се цивилно stanovništvo ''suočava са тешким социоекономским условима, хуманитарном кризом и недовољном испоруком помоћи'', преноси Ројтерс.
Према проценама ММФ, БДП Појаса Газе опао је за 86 одсто у првој половини године, док је БДП окупиране Западне обале вероватно опао 25 одсто у истом периоду, уз изгледе за даље погоршање.
Израелски БДП смањен је за око 20 одсто у четвртом кварталу 2023. након почетка сукоба, а дошло је до само делимичног опоравка у првој половини 2024. године.
Главни начин на који би сукоби на Блиском истоку могли да утичу на глобалну економију су кроз повећање цена роба, укључујући нафту и житарице, као и кроз повећане трошкове транспорта, пошто транспортни бродови избегавају да плове кроз Црвено море, навела је Козак.
Она је додала да је Либан 2022. постигао споразум са ММФ-ом о потенцијалном програму зајма, али није било довољно напретка у потребним реформама.
''Spremni смо да порадимо са Либаном у вези са могућим програмом финансирања када ситуација буде одговарајућа за то, али би било неопходно да се предузму неке акције и да се предузму одлучне политичке мере'', додала је Козак.