САМО ЗА НОВОИЗДАТЕ КАРТИЦЕ
ДОМАЋА ПЛАТНА КАРТИЦА УЛАЗИ У 21. ВЕК Омогућена бесконтактна плаћања DinaCard "пластиком"
То значи да све новоиздате DinaCard платне картице које банке издају и реиздају имати бесконтактну функционалност, која је омогућена од 1. јуна ове године, саопштила је НБС.
Издавању бесконтактних DinaCard картица претходиле су свеобухватне активности Народне банке Србије и банака, на омогућавању прихватања бесконтактних картица на свим POS терминалима у земљи.
У складу са планом и најавама, у првој половини године омогућено је прихватање бесконтактних DinaCard картица на прихватној мрежи (на POS терминалима на продајним местима), а затим је обављена сертификација свих банака које учествују у DinaCard систему за издавање бесконтактних DinaCard картица, након чега су банке започеле са издавањем бесконтактних DinaCard картица корисницима.
У оквиру DinaCard система банке сада све врсте производа издају са бесконтактном технологијом - DinaCard сингле картице (картице намењене искључиво за домаћу употребу) и DinaCard-Discover картице, а од раније и DinaCard-UnionPay картице.
Поред једноставне употребе и практичности, бесконтактне DinaCard картице својим корисницима омогућавају плаћање на продајном месту без уноса ПИН-а за износе мање од 6.000 динара, док ће за трансакције са већим износом бити неопходан унос ПИН-а на POS терминалу, што је важан аспект безбедности.
У оквиру активности на очувању и јачању стабилности финансијског система Народна банка спроводи мере које имају за циљ лакши и јефтинији приступ безготовинским плаћањима, између осталог, и увођењем и дизајнирањем домаћих платних инструмената, имајући у виду да је стабилност националног платног система део укупне финансијске стабилности земље, наводе из НБС.
Једна од стратешких мера усмерена на унапређење безготовинских плаћања у земљи, јесте оснивање и управљање националним каритчним системом.
Како је наведнео, коришћење националне платне картице доноси значајне погодности и предности за друштво у целини и из тог разлога су национални картични системи присутни на великом броју развијених тржишта у свету - у Немачкој, Француској, Данској, Шпанији, Италији, Норвешкој, Белгији и другим земљама.
Значај постојања националних картичних система је вишеструк:
Трошкови које банке имају према националним картичним системима нижи су од интернационалних, а с обзиром на то да се у пракси трошкови преваљују на кориснике - трговце (путем трговачке накнаде) и грађане (путем услуга одржавања текућег рачуна и слично), смањују се и трошкови које плаћа друштво у целини.
Средства наплаћена за услуге националним платним картицама остају у земљи и не представљају новчани одлив из земље, већ напротив - доприносе националној привреди.
Услуге су прилагођене локалним потребама.
Обезбеђује се независност финансијског система - извршавање трансакција платним картицама не зависи од једностраних одлука картичних система (који су приватне компаније), јер се обрада и нетирање трансакција картицама интернационалних картичних система извршава ван Републике Србије.
Домаћи системи се боље прилагођавају потребама домаћих купаца и трговаца развојем нових производа (финансијска инклузија), а тиме се безготовинска плаћања чине доступнијим и грађанима и привреди, а један од успешних примера јесте плаћање на рате дебитном картицом, која је пандан чековима.
Ствара се већа конкуренција - спречава се стварање монопола и дуопола, који су карактеристични за тржишта платних картица (банке имају више избора, интернационални картични системи не могу наметати неповољне услове пословања).
DinaCard картица је национална картица чији оператер је Народна банка Србије, а све DinaCard картице производе се у земљи, у Заводу за израду новчаница и готовог новца на Топчидеру.