АКО ОВО НИСТЕ ПЛАТИЛИ, КАЗНА ЈЕ И 2 МИЛИОНА ДИНАРА! Ево ко о овоме ТРЕБА ДА ПОВЕДЕ РАЧУНА
Ако сте власник предузећа или запослени као књиговођа, ситуација у којој ви или ваш клијент не уплате дневни пазар на време, сигурно вам је позната. Шта се дешава у том случају?
Закон о фискалним касама, финансијском пословању и други прописи обавезују привредне субјекте да редовно полажу дневни пазар на банковни рачун, обично у року од 24 сата од завршетка радног дана
Обавезу уплате дневног пазара имају предузећа која обављају делатност која укључује промет готовинских средстава, као што су продавнице, угоститељски објекти, маркети, апотеке и слични пословни субјекти.
У складу са законским прописима у већини земаља, ова обавеза обухвата фирме које раде са готовином како би се осигурала транспарентност, правилно евидентирање прихода и спречиле малверзације.
Кад се уплаћује дневни пазар
Уплата дневног пазара односи се на процес полагања готовине, картичних уплата и других средстава која су пословни субјекти зарадили током дана. Ова уплата се обично врши на крају радног дана или следећег јутра, када се прикупљени пазар депонује на банковни рачун фирме или на други начин евидентира у финансијским књигама.
Циљ уплата дневног пазара је да се осигура правилно праћење прихода и избегне задржавање велике количине готовине на лицу места, што смањује ризик од крађе и омогућава тачно вођење евиденције.
Закон о фискалним касама, финансијском пословању и други прописи обавезују привредне субјекте да редовно полажу дневни пазар на банковни рачун, обично у року од 24 сата од завршетка радног дана. Зависно од земље, постављање ових правила може обухватити и санкције у случају непоштовања, попут новчаних казни или затварања пословања.
Према Закону о обављању плаћања правних лица, предузетника и физичких лица која обављају делатност прописана је новчана казна од 50.000 до два милиона динара ако динаре примљене у готовом по било ком основу не уплате на свој текући рачун у року од седам радних дана.
Ко отвара текући рачун
Предузетници који порез плаћају на паушално утврђен приход такође су дужни да отворе текући пословни рачун код пословне банке, да воде новчана средства на том рачуну и врше плаћања. Предузетници паушалци дужни су да врше и уплате динара које су примили у року од седам радних дана.
Према Закону о фискализацији, обвезник фискализације је сваки обвезник пореза на приходе од самосталне делатности у смислу закона којим се уређује порез на доходак грађана и сваки обвезник пореза на добит правних лица у смислу закона којим се уређује порез на добит правних лица, који врши промет на мало.
Обвезник фискализације је у обавези да евидентира сваки појединачно остварени промет на мало и то независно од начина плаћања (готовином, инстант трансфером одобрења, чеком, платном картицом, на други безготовински начин…), укључујући и примљене авансе за будући промет на мало, преко електронског фискалног уређаја.
А враћање кусура?
У сврху враћања кусура од извршеног промета на мало који се врши почетком наредног дана, малопродајни обвезници могу у објекту имати депозит који су подигли са текућег пословног рачуна на основу одлуке, дакле депозит који није задржан од пазара.
Дакле, законом су правним лицима и предузетницима прописане обавезе уплате готовинског пазара и рок у коме он мора бити уплаћен, али без прецизног уређења обавезе да ли пазар мора да се уплати у целости и одједном.
То значи да правна лица и предузетници могу у року од седам дана да врше уплате дела готовинског пазара евидентираног кроз дневне извештаје у складу са Законом о фискализацији, где уствари коначну разлику уплаћују најкасније седмог радног дана.