light snow
-2°C
23.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Schneider Electric сарађује са фирмом GR3N на решавању проблема рециклаже пластике и подстицању циркуларности у хемијском сектору

03.10.2024. 15:17 15:21
Пише:
шнајдер
Фото: Промо

БЕОГРАД: Schneider Electric,најодрживија компанија на свету и лидер у дигиталној трансформацији управљања енергијом и аутоматизацији, заједно са фирмом GR3N која се бави рециклажом полиетилен терефталата(ПЕТ) ради на првом отвореном систему аутоматизације за сектор напредне рециклаже пластике.

С обзиром да 50% глобалног пластичног отпада завршава на депонијама, а да се само 9% рециклира, GR3N је развио MADE,решење за деполимеризацију уз помоћ микроталаса. Овај нови процес разлаже ПЕТ на хемијске компоненте које се могу поново комбиновати за прављење нових ПЕТ куглица квалитета сличног новом материјалу за амбалажу и текстил, чиме ефикасно затвара круг употребе пластике која тешко рециклира. Технологија се заснива на алкалној хидролизи и може да може да уклони већу количину нечистоће у поређењу са постојећим. 

GR3N је у марту ове године успешно представио MADE решење и моћ технологије отворене аутоматизације EcoStructure Automation ExpertSchneider Electricau својој експерименталној фабрици у Италији. MADE фабрика је осмишљена да предвиди примену свих технологија које ће бити усвојене за прво постројење за третирање ПЕТ отпада на индустријском нивоу очекиваног капацитета од преко 40,000 тона годишње, чије отварање се планира у Шпанији. Модуларност оригиналног процеса рециклаже фирме GR3N омогућава да MADE постане прва фабрика за рециклажу пластике која користи заједничко време аутоматизације којим управља UniversalAutomationna основу IEC 61499 стандарда.

Систем софтверски дефинисане аутоматизацијераздваја хардвер од софтвера, што уређајима и опреми омогућава да се слободно повезују на различитим нивоима архитектуре, без обзира ко је произвођач. Функционише као дигитални стуб индустријских операција у фабрици и темељ за доношење информисанијих одлука. Овај приступ омогућава да MADE буде и технолошка демонстрација нове генерације система аутоматизације у којој преклапање између ОТ и ИТ нуди коришћење напредних функција за управљање операцијама и аналитику података. 

шнајдер
Фото: Промо

„Захваљујући софтверски дефинисаној аутоматизацији и независности хардвера, успели смо да смањимо ризик пословања и померимо границе своје технологије“, изјавио је Фабио Силвестри, директор маркетинга и развоја пословања у фирми GR3N. „У могућности смо да брзо реконфигуришемо своје системе кад уочимо могућности за унапређење ефикасности, а да у исто време избегнемо проблеме са ланцем набавке захваљујући интероперабилној хардверској природисистема. То је оно што је неопходно да напредна рециклажа пластике постане стварност на индустријском нивоу.“

На основу модуларне, интероперабилне природе решења EcoStruxure Automation Expert, GR3N је успео да одабере одговарајућу технологију за експерименталну фабрику и да је лако примени на другим локацијама. Међу предностима су:

Индустријска проширивост –значајно смањује ризик улагања током проширења технологије фирме GR3N ка првој такве врсте (ФОАК) фабрици и нуди нов начин заштите његове интелектуалне својине као власника лиценце за овај процес. 

• Флексибилност дизајна – систем добављача и интероперабилног хардвера је фирми GR3N омогућио да осмисли најбоље могуће решење без мењања добављача или утицаја проблема у ланцу набавке. 

• Краће време инжењеринга и изласка на тржиште – модуларни дизајн контролног софтвера, подржан константном дигитализацијом током целог радног века фабрике, уз одлучивање са нагласком на аутоматизацији при осмишљавању, смањује људску грешку у фази развоја за 40%.

• Једноставнија контрола – независност од добављача омогућава распоређивање или централизацију контроле, у зависности од потребе. 

• Нове могућности – ОТ/ИТ интеграција пружа нове могућности за ефикасност и унапређење дуж целог ланца вредности захваљујући савршеном уклапању напредних техника аналитике података. 

• Смањени трошкови – очекује се да софтверски дефинисан приступ аутоматизацији смањи трошкове инжењеринга за 30%.

• Нова генерација запослених – привлачи нову генерацију радника са системима који деле сличности са онима у ИТ сектору. 

Очекује се да се глобална потражња за пластиком утростручи до 2060, године,при чему се предвиђа да количина пластике у океаниманадмаши количину рибе по тежини. Задовољавање потражње и смањење загађења, уз остваривање нето нулте емисије до 2050. године, захтева револуцију у моделу потрошње. 

Партнерство између компанија GR3N и Schneider Electric, озваничено потписивањем Меморандума о разумевању, омогућава овој фирми која се бави хемијском рециклажом да брзо и економично шири пословање на нове локације. Очекује се да ово решење достигне индустријски ниво до 2027. годинеизградњом фабрике капацитета 35-40 хиљада тона годишње која ће обухватити припремни третман, деполимеризацију и реполимеризацију. 

„Људи сваке године производу око 460милиона тона пластике,од чега се око 70% шаље на депоније или погрешно третира“, каже Кристоф де Местре, председник за енергетске и хемијске производе у сектору индустријске аутоматизације у компанији Schneider Electric. 

„Ако желимо да превазиђемо гомилање пластичног отпада, постоје неке ствари око којих нема компромиса. Мора да постоји интеграција током целог радног века производа, модуларизација у циљу унапређења и стандардизације процеса инжењеринга, као и решења софтверски дефинисане аутоматизације као основа за напредну аналитику. Овај пројекат са фирмом GR3N демонстрира све ове принципе, побољшава флексибилност, проширивост и ефикасност њиховог решења и омогућава им да достигну индустријски ниво.“ 

Извор:
Дневник, Б92
Пише:
Пошаљите коментар