КИДАМО ПРОГРАМИРАЊЕ: СРБИЈА ЛИДЕР РЕГИОНА У ИКТ, суфицит у извозу прећи ће 4 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА
БЕОГРАД: Министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић изјавио је данас да је у првих осам месеци ове године раст прихода од извоза ИКТ услуга и прозвода за 19 одсто већи него у 2023. и да се очекује да ће суфицит у извозу ИКТ услуга ове године премашити четири милијарде евра.
Ристић је навео да је суфицит у извозу ИКТ услуга и производа прошле године достигао рекордних 3,44 милијарде вера, а да се ове године очекује раст.
''То је резултат тога да смо за свега неколико година успоставили легислативни оквир,створили добру инфраструктру кроз научно-технолошке паркове, Институт за вештачку интелигенцију, државни Дата центар који је један од осам таквих института у Европи'', рекао је Ристић за ТВ Прва.
Додао је да је Србија водећа земља у региону југоситочне Европе у сектору телекомуникација и да ИКТ сектор чини 12, 2 одсто српске привреде.
Ристић је казао да је у ИКТ сектору запослено 115.000 људи и да је просечна плата око 250.000 хиљада динара.
Јавна расправа о 5Г мрежи готова до краја следеће недеље
Када је реч о увођењу 5Г мреже у Србији, министар је навео да је та процедура почела у септембру, а да се 29. октобра завршава јавна расправа о правилнику о минималним условима за увођење 5Г мреже.
Говорећи о дијалогу покренутом унутар медијске сцене, Ристић је рекао да су први значајни резултати тог дијалога то што су ове године први пут све локалне самоуправе спровеле медијске конкурсе и испуниле ту законску обавезу.
Истакао је да је циљ дијалога да се ојача медијска заједница и да се сви заједно -медији, удружења и синдикати суочавају са изазовима и да их решавају.
У Србији делује више од 2.200 медија
Додао је да у Србији делује више од 2.200 медија, 76 новинарских удружења и три синдикалне организације.
Ристић је казао да се новинари у Србији највише жале на лош равноправни и матреријални статус и најавио да ће следеће седмице бити одржан први заједнички састанак са свим синдикатима у области јавног информисања у циљу решавања тог проблема.
"Држава и синдикати су ту, сада радимо и са послодавцима како бисмо обезбедили трећег партнера који је неопходан у социјалном дијалогу како бисмо оснажили и материјални и равноправни статус новинара", рекао је Ристић.
Навео је и да је забележено 40 одсто мање случајева ометања рада новинара и угрожавања безбедности него у истом периоду прошле године.