Гагић: НИС континуирано улаже у модернизацију Рафинерије у Панчеву
Од 2009. године у модернизацију Рафинерије нафте у Панчеву уложено је више од 900 милиона евра, а процес модернизације се континуирано наставља, рекао је Владимир Гагић, директор Блока Прерада компаније НИС.
“Важно је истаћи да је модернизација рафинерије један комплексан и дугорочан процес, јер једино континуираним улагањима можемо да опстанемо на изузетно конкурентном тржишту”, навео је Гагић за недељник “Панчевац”.
Према његовим речима, фокус будућих инвестиција биће на јачању технолошке повезаности између рафинерије и Петрохемије, пружајући већу флексибилност у производњи, у зависности од тржишних потреба.
“Глобално нафтно тржиште је непредвидиво и чињеница је да опстају само компаније које диверсификују палету производа. Данас смо сведоци све веће интеграције рафинеријске и петрохемијске индустрије, док је прерада нафте за потребе петрохемијске индустрије у порасту. Самим тим и интеграција ХИП Петрохемије у пословни систем НИС-а представља стратешки и логичан потез, узимајући у обзир техничко-технолошку повезаност два комплекса”, истакао је Гагић.
Додао је да НИС у континуитету улаже и у пројекте који доприносе заштити животне средине, тако да је од 2009. године у област заштите животне средине у панчевачкој рафинерији уложено око 95 милиона евра.
Захваљујући еколошким инвестицијама које су реализоване у панчевачкој рафинерији током претходних 15 година смањене су емисије оксида сумпора, оксида азота и прашкастих материја за чак 90 одсто. Као резултат, Рафинерија нафте у Панчеву је 2017. године постала прво енергетско постројење у Србији које је добило дозволу о интегрисаном спречавању и контроли загађивања животне средине. Реч је о најзначајнијем документу који један оператер може да добије чиме је потврђено да је прерађивачки комплекс НИС-а међу најквалитетнијим европским произвођачима и битан чинилац обезбеђења контролисаних услова заштите животне средине, навео је директор Блока Прерада НИС-а.
“Ове године панчевачка рафинерија добила је нову интегрисану ИППЦ дозволу, потребну након изградње постројења “Дубока прерада”, чиме је још једном потврђено да је производни процес у Рафинерији усклађен са највишим домаћим и европским стандардима у области заштите животне средине и да је одрживи развој наше стратешко опредељење, а све у корист заједнице у којој живимо и радимо. Ова дозвола је уједно и обавеза да наставимо да користимо најбоље доступне технологије у корист унапређења заштите животне средине, као и да осавремењујемо своја постројења”, навео је Гагић.