Додељени уговори ПРЕДСТАВНИЦИМА ВИСОКООБРАЗОВНИХ ИНСТИТУЦИЈА у Војводини

Пројектима за развој истраживачке делатности 44 милиона динара
б
Фото: Покрајинска влада

За финансирање 29 пројеката високих школа струковних студија са територије АПВ чији је циљ унапређивање и развој стручне, истраживачке, уметничке или образовне делатности, Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност определио је 14 милиона динара, док је 30 милиона припало реализацији  37 краткорочних пројеката од интереса за развој научноистраживачке делатности.

На свечаној додели уговора, одржаној јуче, ресорни покрајински секретар проф. др Зоран Милошевић изразио је задовољство транспарентношћу поступка и одзивом, будући да је на први конкурс пристигло 41, а на други чак 155 пријава.

Том приликом истакао је и финансијски напредак, рекавши да је пре осам година буџет у ове сврхе износио пет милиона, али је такође напоменуо да је важно покренути све ресурсе, те да би повезивање науке и услуга било од веће користи заједници.

– Последњих година бележимо раст у броју истраживача – додао је Милошевић. – На УНС-у то је напредак од 20 одсто. Наша видљивост у референтним часописима је побољшана за 65 одсто. Нажалост, имамо и неке друге трендове. Број пријављених патената се смањио. Кад су у питању иновације, највећи број пријава долази од физичких лица, а не правних. Један од могућих разлога јесте што нису дефинисана интелектуална права, јер кад нешто урадимо, ко баштини квалитет новог производа?

Присутнима се обратила и Андреа Андрејевић Панић са Факултета пословне економије Универзитета Едуконс, рекавши да огромна борба коју је покрајински секретар уложио да се би изједначило давање образовних услуга кроз приватне механизме мора да буде подвучена и препозната.

– Важност која произлази из чињенице да се можемо изједначити или ујединити у научноистраживачком простору оправдава улагања која се пласирају кроз Покрајински секретаријат, а резултати доприносе не само квалитету научних радника или инфраструктури већ обезбеђују конкурентну димензију – рекла је Андреа Андрејевић Панић.

Висока школа струковних студија за образовање васпитача у Новом Саду добила је средства за остварење пројекта у вези са новим медијима како би се бавила применом стоп-моушн анимације, покрета и музике у свакодневном раду са децом предшколског узраста, додао је редовни професор Цолић Угљеша Цолић, док се Департман за географију, туризам и хотелијерство Природно-математичког факултета у Новом Саду, фокусирао на испитивање гломалинских протеина у земљиштима АП Војводине.

– Сведоци смо да екстремни временски услови постају све израженији, због чега су нам потребна одржива решења – рекао је руководилац краткорочног пројекта проф. др Тин Лукић, додавши како је њихова намера да одреде присуство ове врло важне органске материје, првенствено у черноземима, јер је она задужена за интензивнију стабилизацију структурних агрегата земљишта.

– Тема је врло атрактивна, а сама карактеризација физичко-хемијских особина гломалина је заправо у повоју. Студије новијег датума показале су да он може имати апликативну примену када је реч о дефинисању одрживих мера за управљање земљиштима на северу наше земље, побољшању и стабилизацији структурних агрегата, као и смањивању различитих деградационих процеса, у виду ерозије ветра и кише.

С. Милачић

 

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести