Сећање на 108 СРПСКИХ БОРАЦА И ЦИВИЛА из гробнице Камен страдалих 1995.

БАЊАЛУКА: У месту Камен код Гламоча, у Федерацији БиХ, обележен је данас Дан сећања на 108 српских бораца и цивила који су убијени у нападу хрватских снага у лето 1995. године, а чија су тела ексхумирана из масовне гробнице "Камен".
sveca, pixabay.com
Фото: pixabay.com

Након парастоса у порти цркве је одржан помен код спомен-обележја за погинуле борце, те положени венци и цвеће. Помен је одржан на месту масовне гробнице "Камен" где је 1996. године ексхумирано 108 српских бораца и цивила.

Од тог броја још њих шест није идентификовано, а посмртни остаци и данас се налазе у спомен-костурници. Данашњем парастосу присуствовали су и чланови породице Керкез, брат и сестра, чији су се отац Здравко и стриц Владо Тојагић налазили у овој масовној гробници. Присетили су се дана када су идентификовали своје и након тога достојно сахранили у Приједору. Ова породица као и све и данас осећа последице губитка и сећа се тих дана када су само мислили како да пронађу свог оца.

"Док год постојимо морамо обилазити ова места, палити свеће и држати парастос јер то дугујемо нашим страдалим члановима породица, али и онима који још нису пронашли смирај будући да још шест лица из ове масовне гробнице нису идентификована, а што је најгоре питање је и кад ће бити, како овај процес тражења и идентификације несталих иде пужевима корацима. Питамо се шта је у питању па ових шест лица не може бити идентификовано, зашто се она, уз још преко 750 налазе у костурницама, чекајући кога, шта, неку нову методу, иако нас стално уверавају да је за ДНК довољна и крв једног сродника, који и не мора бити најближи", истакла је председница РОПИН-а Исидора Граорац која је присуствовала данашњем парастосу.

Свештеници који су служили данашњи помен, од којих је један брат погинулог борца, а други син погинулог борца, рекли су да је врло важно преносити на следећа покољења истину о рату који нас је задесио, да се не би никад ником поновило и да се мора радити на омасовљењу оваквих догађаја.

Страдање српског народа мора нам бити стално у фокусу јер је много крви проливено да бисмо данас гледали како се о томе ћути. РТРС преноси да представници општине нису присуствовали овом значајном дану, иако је то једини дан у години када се најближи и грађани присећају страдалих Гламочана.

EUR/RSD 117.1015
Најновије вести