Све је спремно да слика Паје Јовановића стигне у Србију: Познато колико је тачно коштало ово ремек-дело

Сагласнот да слика Паје Јовановића "Одмор башибозука" купљена 9. новембра на аукцији код лондонског "Сотбија", као лот број 90, може да напусти Уједињено краљевство, стигла је у Музеј града Београда уочи Богојављења.
а
Фото: Youtube printscreen/Телевизија Храм

Тачније, у четвртак предвече, само дан пред истек рока до кога је морала да буде издата (19. јануар), потврдила је "Новостима", Јелена Медаковић, директорка МГБ.

- Још прошле године у Србију је враћен новац уплаћен на име тамошњег пореза, такозвани ват, тако да ово дело није коштало 304.800 фунти, како су тада пренели неки наши медији, већ 240.000, колики је био износ постигнут на самој аукцији - истиче Медаковићева..

Србија први пут учествовала на аукцији

Надметање на аукцији под именом "Пут свиле - слике оријенталиста и намештај из резиденције у Белгравији", тада се одвијало између телефонских купаца, од којих је један била наша држава, а слику је купила за Музеј града Београда, који баштини легат Паје Јовановића.

Тако је први пут Србија учествовала на некој аукцији код "Сотбија", а ово дело из оријеналистичке фазе нашег велког уметника уједно је и највећа аквизиција овог музеја.

Слика коју је Јовановић радио у младости је димензија 41 пута 32,5 центиметара (са рамом 68 пута 60,5), и била је процењена између 70.000 и 100.000 фунти. Али, већ пре аукције стигла је понуда од 130.000 фунти. Власник који је ставио на продају, марта 1994. купио је код "Кристија", где се продавала под именом "Арнаутски ратник".

Слика купљена да надомести недостатак дела из орјенталистичке фазе

Према речима директорке Медаковић, сагласност добијена од Британаца је зелено светло да Јовановићево дело крене ка Србији, уз све регуларне процедуре.

Слика купљена да надомести недостатак дела из орјенталистичке фазе у збирци коју је пет година пре смрти, 1952 Јовановић поклонио Музеју града Београда, а која садржи више од 800 предмета - његова вредна уметничка дела, сликарски прибор, лична документа, индекс, дипломе, медаље, белешке, преписке, скице... - биће премијерно изложена у Београду у Конаку кнегиње Љубице.

Фото: Youtube printscreen/Телевизија Храм

И то, како каже саговорница, на одвојеном истакнутом месту, а поводом њеног доласка у Србију, пред публиком ће се наћи још нека Јовановићева дела.

Када буде готова матична зграда у Ресавској улици, читав Музеј Паје Јовановића, који се сада налази у Улици краља Милана 21, на четвртом спрату, добиће ту свој одвојен простор. У оквиру њега, биће реконструисан и сликарев атеље у Бечу.

И даље најскупљи

После рекорда од пре пет година, када је слика "Два башибозука пред капијом" такође код "Садебија" продата за 465.000 фунти (више од пола милиона евра) и продаја "Одмора башибозука" потврдила је позицију коју већ деценијама има Паја Јовановић, као најскупљи наш уметник на светским аукцијама.

Пре скоро две деценије његов "Укротитељ змија" је код "Кристија" у Њујорку продат за нешто више од 168.000 евра.

Пре две године у јуну, у бечком "Доротеуму" за 110.000 евра продат је његов "Стражар" (потом откривен у коферу, на царини београдског аеродрома), док је у истој кући 2011. - "Соколар" продат за 104.000.

(Новости)

 

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести