ЈЕДАН ПОГРЕШАН КОРАК И КРАЈ Ренџер са Таре открива КОЈЕ СВЕ ОПАСНОСТИ ВРЕБАЈУ НА ПЛАНИНИ, памет у главу и пун телефон у руке

БАЈИНА БАШТА: На први поглед питома, али у својим дубинама и врлетима и те како дивља планина Тара, током сезоне која сада већ траје 365 дана у години, привлачи све већи број заљубљеника у природу.
д
Фото: РИНА

Међутим, међу њима доста је планинара који се упуштају у авантуре, не слутећи да свој живот на тај начин могу ставити на коцку. У тим тренуцима наступају они - спасилачки тим Националог парка Тара.

- Планина Тара има преко 300 километара обележених стаза које су предвиђене за планинаре и љубитеље природе. Управо због авантуриста који се оглуше о упозорења, били смо принуђени да интервенишемо током прошле године 14 пута, да спасемо толики број лица у техничким интервенцијама. Та лица се нису изгубила већ смо их спашавали у неприступачним теренима помоћу опреме за спашавање, носилима, појасевима, да се спуштамо низ литице како бисмо им спасили животе, каже за агенцију РИНА Милисав Мијатовић Јавор - ренџер-спасилац НП Тара.

У случајевима када се авантуристи оглуше о упозорења, видно обележена путоказима на планинни Тари, могу сносити последице.

- У оквиру Националног парка Тара постоји правилник о унутрашњем реду који дефинише где и када људи могу да се крећу. Све ван обележених стаза је кршење тог правилника, за који преступник може добити прекшајну пријаву уколико ангажујете спасилачке тимове у НП Тара. Такође, постоје казне које су предвиђене подзаконким актима, где уколико немате лиценцу за вођење групе можете угрозити и друга лица - додао је он.

Оно што спасиоци превасходно саветују свим посетиоцима на овој планини, свакако је да се упознају са стазама којима се крећу, а затим и обавесте некога из самог Националног парка, како би брзо реаговали у случају да им се нешто деси.

- Морају некоме оставити податке свог плана путовања и предвиђено време када би се вратили како би у случају да нешто крене по злу, спасилачке екипе одмах се алармирале и кренуле у потрагу, јер у случају да неко сломи могу током пешачења, па чак и на плус 15 степени може добити хипотермију. Чак и уколико су безазлене неке повреде могу довести до смртног исхода. Увек треба понети, воду, суву одећу као и пун телефон како би могли да реагујете у непредвиђеним ситуацијама. Имали смо ситуације где због превелике магле и снега мајка и дете су се изгубили на 15 метара од главног пута, све због панике а ми смо морали да реагујемо, истиче спасилац НП Тара.

Текст и фото: РИНА

EUR/RSD 117.1015
Најновије вести