ТЕМА „ДНЕВНИКА”: ШВЕРЦ ЗАШТИЋЕНИХ ВРСТА НЕ ПРЕСТАЈЕ Сакривени ЗМИЈЕ, КОРЊАЧЕ И ПАПАГАЈ

Иако шверц заштићених врста, било да је реч о живим примерцима или не, опада из године у годину, српски цариници су за само 24 часа осујетили кријумчаре да преко наше границе пренесу змије, корњачу и белотрбушног папагаја.
a
Фото: Управа царина

На граничном прелазу Хоргош, 27. априла, спречен је покушај кријумчарења три јединке заштићених врста змија и једне заштићене корњаче.

Случај је откривен када је на ред за контролу на улазу у земљу пристигао аутобус који је саобраћао на релацији Немачка-Грчка. Иако су и путници и возачи рекли да са собом носе само лични пртљаг, цариници су током контроле испод задњег реда седишта најпре пронашли кутију од стиропора, са три платнене вреће у којима су се налазили рептили. Потом је изнад седишта, у боксу за ручни пртљаг, пронађен и тераријум са једном живом корњачом.

Фото: Управа царина

Реч је о животињама које су на листи врста заштићених ЦИТЕС конвенцијом, а у питању су две јединке зеленог аборелног питона Morelia virdisa, једном примерку смарагдне аборелне бое Corallus caninus и једном примерку руске корњаче Тestudo horsfieldii.

Фото: Управа царина

Домишљати шверцери

Кријумчари покушавају да пренесу заштићене врсте на различите начине. Било је ситуација са голубом у рукаву, препарираном вучјом главом у пртљагу, туканима у коферу, зебама у торби за мачке, мајмунима и крокодилима у ауто-приколици... Цариници су у пракси проналазили и флаше азијског напитка са заштићеном змијом која држи шкорпију у чељустима. Понекад животиње покушавају да прокријумчаре појединци за своје личне потребе, попут украсних врста пауна и кока. Било је и случајева када су цариници осујетили организоване покушаје кријумчарења, попут недавно откривених расних паса, где је уплетен већи број људи. Укратко, нема шта шверцери нису покушали да пренесу преко државне границе.


Само дан раније, на истом граничном прелазу, цариници су задржали заштићеног белотрбушног папагаја, кога је један путник покушао да пренесе преко границе без неопходне ЦИТЕС дозволе.

Фото: Управа царина

Случај је откривен када је на улазу у земљу пристигао аутомобил страних регистарских ознака, чији је возач и једини путник рекао да нема ништа за пријављивање и да са собом носи само лични пртљаг. Међутим, током контроле, на сувозачком седишту пронађен је кавeз прекривен црвеним платном, у којем се налазио папагај White-bellied parrot.


Срећан крај за макаки мајмуне

Фото: Управа царина

Макаки мајмуни, који су 2012. године заплењени на Хоргошу, били су привремено смештени, готово три године, у зоо-врту „Палић”. У фебруару 2015. пребачени су у Шпанију, у специјализовано прихватилиште, које има одговарајуће услове. Њих шест, преплашених и загрљених, пронађено је у гајбицама испод хрпе одеће у гепеку аутомобила једног српског држављанина. Вредност једног примерка креће се око 3.000 евра.


Животиње су за кријумчаре само још један извор зараде и није их брига да ли ће неке од њих бити угрожене током транспорта. Шверцери их превозе у лошим условима и често их имобилизују на различите начине. Одмах по откривању, у сарадњи са Граничном ветеринарском инспекцијом, животиње се збрињавају у најближим ЗОО вртовима. Међутим, чињеница је да многе угину јер су измучене и под стресом, те не могу да се прилагоде и опораве.

Фото: Управа царина

Због ригорозније контроле, шверцери се све мање одлучују да кријумчаре заштићене врсте животиња, а оно што их додатно осујећује јесте чињеница да се јавност редовно информише о таквим прекршајима.

Фото: Управа царина

Ипак, из Управе царина подсећају да је за прекогранични промет и транзит егзотичних кућних љубимаца који спадају у заштићене животињске врсте, поред уобичајене документације, потребно поседовати и посебну дозволу.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести