РИМЉАНИ ЈОШ ДАВНИХ ДАНА ВЕЖБАЛИ У ТЕРЕТАНИ, А ПЛАЋАЛИ СУ И УЛАЗ Археолог открива тајне античког народа, а остаци њихових тековина и данас видљиви у центру Чачка (ФОТО)

Чачак: Да оно што су Римљани саставили тешко ко је могао да растави најбоље сведоче и њихова купатила, која су голим оком видна у центру Чачка.
e
Фото: RINA

Архитектуру римских купатила карактерисало је зидно и подно грејање. Терме су се обично налазиле на ободима насеља, пошто је, за систем за загревање целог простора коришћене велике количине дрвета које су ложене у ложиштима са спољашње стране објекта и онда је тај топао ваздух пролазио испод система шупљег пода над којим су се налазили базени, односно вежбаонице и теретане које су, такође, коришћене.

- Тај посетилац терми је улазио негде, са јужне стране, потом се ту пресвлачио. Ту је био И нека врста послужитеља који је примао одећу. Улаз се, како се претпоставља, плаћао, јер терме су, обично дело неког цара или неког богатијег појединца, који је то имао на корист свом народу, Вујадин Вујадиновић, археолог Народног музеја у Чачку.

Фото: RINA

Град на Морави баштини изузетно римско наслеђе. Наиме, пре више од пола века у центру Чачка откривене су Римске терме, које су најстарији објекат наше материјалне цултуре. Овај град се може похвалити тиме да је био део Римског царства.

Приликом грађења Лучних зграда 1970. Године, откривене су Римске терме, то је заправо једно мање римско купатило, које може да се назове у тим неким античким терминима као балнеум. То је поред места за одржавање хигијене, било је и место окупљања, односно друштвених догађања тадашњих становника античког насеља на месту данашњег Чачка. Оне су неких 340 квадратних метара, састојале су се за сада од осам просторија”, рекао је Вујадиновић.

Иначе, за сада нема података како се Чачак звао у Античко доба, а Римске термне које су некада биле место за релаксацију, данас су споменик цултуре и налазе се у самом центру града на Морави.

РИНА

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести