НАСИЉЕ НАД НОВИНАРИМА ИПАК КАЖЊИВО Веран Матић поздравио правоснажну пресуду у случају паљења куће новинару Јовановићу

БЕОГРАД: Председник Управног одбора АНЕМ-а и члан Сталне радне групе за безбедност новинара Веран Матић поздравио је данас одлуку Апелационог суда у Београду који је правоснажно осудио на четири година бившег председника општине Гроцка Драгољуба Симоновића, јер је подстрекивао друге окривљене да запале имовину новинара портала "Жиг инфо" Милана Јовановића.
Veran Matić Foto: Tanjug
Фото: Танјуг/видео

Матић је оценио да је вест о пресуди охрабрујућа као порука да је насиље над новинарима ипак кажњиво.

"Паљење куће новинара Милана Јовановића, најдрастичнији је облик угрожавања безбедности новинара после атентата на Дејана Анастасијевића, што је, такође, неразрешено. После више од пет година суђења и две првостепене осуђујуће пресуде, са неизвесношћу се очекивала одлука Апелационог суда", рекао је Матић.

Он је навео у саопштењу да је и поред чињенице да је реч о високом функционеру владајуће партије СНС и председнику општине Гроцка, урађена врло професионална и брза истрага тужилаштва и полиције.

Додао је да су чланови Сталне радне групе за безбедност новинара 2019. године пратили интензивно истрагу и подношење пресуде и да су били охрабрени резултатима и брзим подизањем кредибилног оптужног акта.

"Врло значајна је била подршка и солидарност медијске заједнице, у практичној подршци породици Милана Јовановића, али и професионалној солидарности. И поред спорости правде, новинари и грађани Србије су помогли да се прикупе средства за обнову спаљене куће, омогућен је привремени смештај, а безбедност Милана Јовановића гарантовала је полиција сталним обезбеђењем", навео је Матић у саопштењу.

Навео је да је посвећеност тужилаштва, и посебно тужиоца Предрага Миловановића, у писању и заступању оптужнице, довела до првостепене осуђујуће пресуде и поред врло снажног тима адвоката одбране.

Истакао је да је пресуда значајна порука угроженим новинарима да никада не посустају, као и медијској заједници да мора бити солидарна, као и да је послата врло важна порука политичарима "да нису недодирљиви".

"Четири године затвора за подстрекача, високог функционера и политичара, и исто толико за плаћеног егзекутора, значајна је цена коју ће морати да плате за бахатост, осећај свевлашћа и за осећај да свако дело које се чини за носиоце политичких функција и представнике власти може да буде плаћено високим казнама", рекао је Матић.

Он је оценио и да су врло често казне за преступе везане за угрожавање безбедности новинара ослобађајуће, или су испод запрећеног износа.

"Ова казна није праведна јер је морала бити већа, али када се узме у обзир кривично дело које пресуђује Апелациони суд, она је при максималном износу. Осврнућу се на оно што је у епилогу процеса евидентно, а то је следеће: солидарност медијске заједнице, професионализам и у њему изразита упорност тужилаштва и тужиоца Миловановића, као и поштење судија који су, у оба степена, доносили осуђујуће пресуде. Сви чиниоци кључни за слободу изражавања у овом случају, показали су се на висини задатка. Од храбрости новинара, преко професионалности тужилаштва, до правичности судства", навео је Матић. 

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести