Зрењанински пољочувари међу најефикаснијим у Србији
ЗРЕЊАНИН: Пољочувари у Зрењанину ових ледених дана има имају пуне руке посла. У Орловату је одузето возило са натоварених 15 метара кубних дрвета,
а одмах потом заплењено је неколико кубика исечених дрва у Белом Блату. О свим крађама дрвета, када је у питању више од кубика, зрењанински пољочувари одмах обавештавају Полицијску управу Зрењанин, на терен излази патрола и преузима случај у своју надлежност. Тако је било и овога пута, дрва су заплењена а починиоци ће бити процесуирани.
-Наша пољочуварска служба једна је од најефикаснијих у Србији, чињенице то потврђују. Ми имамо само у прошлој години поднетих 428 прекршајних пријава и 26 кривичних пријава, за разне прекршаје и кривична дела. Сада нам је актуелна борба против оних који нелегално секу дрва за огрев, а ове године права је најезда прекршилаца – каже координатор пољочуварске службе Града Зрењанина Бранислав Лазић, чији радници, њих 35, су на терену упркос изузетно ниским температурама.
- Ништа не може да нас заустави у извршавању задатака. Ових дана је само Горан Улемек због шумске крађе одузео четири моторне тестере и поднео четири пријаве, а на терен је ишао на бициклу на минус 15 степени. Спречили смо и осујетили низ крађа и сачували вредну имовину, али предаха нема, наши пољочувари су спремни и у приправности буквално свих 24 сата – говори Лазић.
Он истиче и одличну сарадњу са Полицијском управом, као и градоначелником Зрењанина Чедомиром Јањићем.
-У прошлој години решили смо велики број крађа кукуруза у Елемиру, Тарашу, Меленцима, а само једна од тих штета процењена је на 600.000 динара. У атару Фаркаждина одузели смо три тоне украденог сунцокрета, на разним локацијама спречили смо крађе лука, кромпира, бостана, грожђа... Интервенисали смо због 56 паљевина стрњишта и кукурузовине, где је само на једној локацији начињена штета од 120.000 динара. Чак смо разоткрили и полицији пријавили лице из Арадца, које се лажно представљало и злоупотребљавало полицијску значку – набраја Лазић само део активности своје службе.
Ажурност зрењанинских пољочувара има и негативне последице, јер су често изложени претњама па чак и нападима.
- Има претњи и то озбиљних, и њима и њиховим породицама, па двојици пољочувара деца неколико дана нису смела да иду у школу. Осим тога у пољској и шумској крађи појављују се велике групе починилаца, којима није страно да поведу и децу, и истуре их као штит. Агресивни су и опасни, па је тако пољочувару у Книћанину, Миленку Трњанку, сломљена рука – каже Лазић.
Он очекује да ће служба, која располаже са пет возила, бити још ефикаснија након што сви радници добију униформе, нове фотоапарате и батеријске лампе. Нова опрема је битна јер има најава да ће се у атарима око Зрењанина појавити наоружани номади из Босне, са стадима од хиљаду и више оваца, што ће бити нови изазов за зрењанинске пољочуваре.
Ж. Балабан