Завршени кљајићевачки Дани веселе машине и Златни дестилат шљивовице
КЉАЈИЋЕВО: Као село које се налази на ободу такозване Телечке греде, лесне заравни познате по песковитом тлу погодном за производњу воћа и грожђа, Кљајићево се убрзано пробија и на српску винарску и мапу воћних дестилата. Тако су и тамошњи традиционални „Дани веселе машине“ посвећени доброј воћној ракији све посећенији.
Минули викенд био је у знаку дружења љубитеља и произвођача добре капљице, а да ова манифестација добије интернационални карактер побринуле су се три генерације породице Огар, предвођене дедом Владом, које су одавно своје фамилијарно гнездо свиле у далекој Канади.
Организатор 12. по реду „Дана веселе машине“ и уједно 9. такмичења „Златни дестилат ракије шљивовице“ је, као и увек, било Удружење виноградара и воћара „Висови“ у Кљајићеву. Манифестација се одржала у њиховој „логи“ на такозваном Бурдушевом брду које се пружа од овог села ка суседној Чонопљи. Овај пут се надметало 11 казана, а мајстори са својим помоћницима су, поред оних домаћих, дошли из Стапара, Црвенке, Сомбора, Чуруга и Станишића који је представљала екипа дама, односно представнице Удружења жена „Удахни зивот“.
Судијску екипу су чинили Никица Шајатовић, Герги Лазаров и Иван Марјановић, а њиховом одлуком овогодишња награда за прво место је отишла у Чуруг, у руке мајстора бакарног казана Жељка Пешића и његовог помоћника Драгана Тулендића. Образ су домаћинима, освајањем другог места, осветлали овдашња легенда, 85.годишњи Љубан Вила са младим помоћником Немањом Живковићем, док је и трећа награда остала у Кљајићеву, у власништву једне даме, Драгице Шупице - Сеје којој је асистирао Миле Тарабић. Да све буде на нивоу одличних домаћина постарао се и избор награда, пошто су уз медаље и дипломе овогодишњи лауреати добили на поклон и уметничка дела познатог сомборског сликара и галеристе Јенеа Вишинке.
На дружење и размену искустава на Бурдушево брдо су дошли представници сродних удружења и гости из Иђоша, Старе Моравице, Темерина, Бајмока, Житишта, Телечке и Пригревице, а да угођај буде потпун допринело је изузетно лепо и сунчано време, као и чињеница да су чланови Удружења виноградара воћара „Висови“ обезбедили довољно кома од шљиве како би се испекла добра ракија.
У програму манифестације гости су обишли и виноград и воћњак Бранка Шоштарића - Шолета и разменили искуства у производњи воћа и грожђа у текућој години и прогнозама актуелне бербе воћа као и предстојеће бербе винограда. Након такмичарског дела домаћини су, након богатог доручка и уштипака које су припремиле чланице Удружења жена „Рубац“ обезбедиле и богат ручак састављен од прасетине са ражња коју је спремио мајстор Милорад Стојановић -Buliya, мада су се гости могли послужити и чорбом и кобасицама печеним на тањирачи за шта су били задужени Ђоко Драгојевић и Слободан Вулетић, а како дружењу није недостајало дестилата, вина и песме, оно је потрајало до вечерњих сати уз очекивање да ће се ова манифестација следеће године додатно омасовити.
Број од 81 prеthodno пристиглих узорака за оцењивање ракије испечене током 2020. године у склопу деветог „Златног дестилата ракије шљивовице“ је потврдио да се у случају кљајићевачког такмичења ради о манифестацији која спада у сам врх фестивала ракија у Војводини и Србији. Победу је однео Александар Туцић из Житишта, друго место Удружење „Пријатељи баште“ из Темерина, а треће Божо Буловић из Станишића.
М. Мћ