УЧЕШЋЕ СОМБОРА У ДУНАВСКОМ ТРАНСНАЦИОНАЛНОМ ПРОГРАМУ И бициклирање може инклузивно
СОМБОР: Познат као град бициклиста, Сомбор је, сада већ десетлећима уназад, улагао у инфраструктуру намењену овом еколошком превозном средству, а када се отворила могућност за међународно повезивање бициклистичких стаза, био је и први српски град који се укључио у изградњу европске бициклистичке магистрале.
Сомборци нису на томе стали, па од недавно њихов град учествује у пројекту „Инклузивно бициклирање уз границу”.
Овај пројекат реализује 16 пројектних партнера из земаља које припадају дунавском сливу како би се унапредио одрживи бициклистички туризам, а финансира се из средстава Европске уније опредељених за такозвани Дунавски транснационални програм. Учесници овог пројекта истичу да је њихов циљ унапређење природних и културних ресурса руралних пограничних подручја Дунавског региона кроз међународни развој бициклистичких стаза уз границу са посебним нагласком на укључивање локалних рањивих група. Тако се кроз иновативне активности социјалне инклузије очекује да се уз подршку транснационалних маркетиншких и промотивних активности формира мрежа бициклистичких стаза уз границу. Управо због тога је одржан и састанак у мађарском граду Ђеру на коме су представљени планови реализације и постављени темељи будуће сарадње српских и мађарских партнера у овом пројекту чије је укупно трајање ограничено на 30 месеци, односно до краја јуна 2026.
Дочекану од представника Ђер-Мошоњ-Шопрон жупаније и секретаријата Дунавског транснационалног програма, сомборску петочлану делегацију предводио је проф. др Саша Бошњак.
М. Мћ