У Жабљу следи легализација нелегалних ромских насеља
ЖАБАЉ: Општина Жабаљ и Екуменска хуманитарна организација из Новог Сада потписале су Споразум о сарадњи о спровођењу пројекта „Социјална инклузија Рома и других осетљивих група у Србији 2019-2022.“
Поменути пројекат заснован је на двадесетогодишњем искуству Екуменске хуманитарне организације у раду са осетљивим групама, а биће реализован током ове и следеће године, у сарадњи са Општином Жабаљ и још десет јединица локалних самоуправа у Србији. Екуменска хуманитарна организација је финансијска средства за спровођење овог пројекта обезбедила од донатора швајцарске агенције „Хекс-епер“, а локална самоуправа пружиће логистичку подршку.
Координаторка пројекта Слађана Јовановић истакла је да четворогодишњи пројекат има циљ да унапреди услове живота у локалним заједницама.
-Током протекле две године смо анализирали терен, били смо у насељима и утврдили смо какве су реалне потребе. Логичан след тога је да дефинишемо активности које ћемо спроводити на територији општине и да након потписивања споразума урадимо конкретне ствари, које ће до краја 2022. показати конкретне резултате- рекла је координаторка пројекта, додајући да су током 2008. и 2009. године већ сарађивали са Општином Жабаљ.
Председник општине Урош Радановић објаснио је да се споразум састоји од два сегмента, који су веома значајни за Роме који живе на територији општине.
- Обавезали смо се да као локална самоуправа до краја ове године обезбедимо сву неопходну документацију, како бисмо успели да легализујемо насеља која су нелегална, а која углавном насељавају припадници ромске националне заједнице. Други сегмент споразума огледа се у томе да кроз систем туторства помогнемо у школовању деце која су у ризику од испадања из образовног система, како би имали подршку да заврше школовање онако како треба. Реализација овог пројекта је од великог значаја за општину и када буде завршен, сигуран сам да ће наша заједница бити успешнија- рекао је Радановић.
Озакоњење 30 објеката
До децембра 2022. године Екуменска хуманитарна организација и Општина Жабаљ подржаће поступак озакоњења 30 објеката, помоћи ће у унапређењу стамбених услова и у санацији последица пожара у кући породице Петровић из Жабља, а активно ће пружати бесплатну правну помоћ социјално угроженим грађанима. Осим тога, значај пројекта огледа се и у подршци у образовању деци која су у ризику од испадања из образовног система, а тај програм спроводиће се у сарадњи са основним школама.
Директорка Канцеларије за инклузију Рома АПВ Љиљана Михајловић нагласила је да је питање инклузије, подршке и помоћи породицама ромске националности питање целог друштва.
- Важно је да пронађемо механизме и да остваримо сарадњу између институција и организација цивилног друштва, које заједничким снагама имају капацитете да адекватно одговоре и пруже подршку. Спровођењем оваквих програма и пројеката доприносимо бољем квалитету живота ромске заједнице и маргинализованих група. Општина Жабаљ је једна од војвођанских општина која је позитиван пример другим општинама, јер већ годинама активно учествује и спроводи различите програме у циљу побољшања животних услова Рома- казала је Љиљана Михајловић.
М. Рашић