У Србобрану обележен Дан ослобођења
СРБОБРАН: Грађани Србобрана, представници локалне самоуправе, представници разних организација, гости из Русије и Амбасаде Русије у Србији, обележили су Дан ослобођења Србобрана.
Полагањем венаца на споменик свим жртвама фашизма, интонирањем државне химне, рециталима и извођењем познатих српских и руских песама, те обраћањем Радивоја Парошког, председника општине Србобран, и Љубомира Пањковића, учесника Другог светског рата, Србобранци су достојанствено, под заставама своје државе и града, обележили 74. годишњицу ослобођења од фашизма.
Венце су положиле бројне делегације, међу њима председница братске општине Мишкин у Русији, представници локалних организација СУБНОР-а Србобрана, Врбаса, Темерина, Сомбора, Бечеја, Удружења ратних војних инвалида, политичких организација СНС, СПС, Јединствене Србије и други.
Након церемоније на Тргу слободе, венци су положени и на спомен обележје страдања црвеноармејца Бориса Михајловића Короткова. У спомен на жртве антифашистичке борбе чула се по ко зна који пут руска реч „Нико није заборављен, ништа није заборављено”.
- Данас видим колико је судбина Србије и Русије испреплетена. Јасно ми је колика је била улога наших народа у ослобађању од фашизма, и важно је да Србија памти и не дозвољава да се историја фалсификује, како се то данас често догађа. Важно је да млада поколења науче колико је висока цена победе - рекла је Олга Викторовна Минајева, градоначелница братског града
Председник Општине Србобран Радивој Парошки у обраћању окупљенима подсетио је да су Србобранци тог 19. октобра 1944. године осетили олакшање после четири године страховитог притиска и погрома, а да се у тим првим данима баш овде сместио штаб маршала Фјодора Ивановича Толбухина, прослављеног командата 3. Украјинског фронта Црвене армије. Управо у кући Каћанских планиране су наредне акције за напредовање и коначно сламње фашизма.
-У историји сваког народа има догађаја који одређују његову судбину, осликавају његов карактер, оно што нас карактерише је непоколебљива воља, жеља за слободом, борба за своју независност и достојанство –казао је Парошки.
В. Х.