У Народној библиотеци Бечеј промовисана књига Правац Србија
БЕЧЕЈ: Имајући у виду шта се све налази између корица књиге „Правац Србија“, слободно се може констатовати да је реч о капиталном делу.
Аутор Раде Весовић је на 319 страна кратким описима представио око 1.100 локација путем 4.000 фотографија. Садржај књиге је разврстан по територијалном пресеку, кроз одељке насловљене са 27 округа. Многи су је назвали „књигом невероватних бисера“, а има и оних који за атрактивно штиво кажу да је „књига која воли Србију“.
Књижевник Миодраг Зупанц, који се и сам бавио упознавањем Србије кроз телевизијски серијал „Србија за радознале“, због епидемиолошке ситуације није присуствовао промоцији књиге „Правац Србија“ у Народној библиотеци Бечеј, али се присутнима обратио путем видео поруке.
- „Правац Србија“ је изузетно занимљива и корисна књига, какве до сада код нас није било. Има туристичких водича, има путописа, разних уџбеника, научних радова, а овој књизи је тешко одредити жанр. Добија се утисак да је нека врста енциклопедије, књига у којој је своје место нашло све што је вредно у нашој земљи - апострофирао је Миодраг Зупанц.
Невероватно колико је културних података, историјских споменика, здања, манастира и цркава, географских феномена добило своје место у књизи.
- Изненадиће вас и књига и Србија – лаконски примећује ИТ стручњак Милош Џигурски, Бечејац који је био члан бројних путовања с аутором.
Сам аутор наглажава да књигу није конципирао као туристички водич, већ као подстицај за радознале, као што је и он у прво време био.
- Књига је случајно настала. Природом посла био сам везан за путовања, а после неколико необавезних путовања током викенда с пријатељима по Србији, заинтересовао сам се и путем интернета добио разна сазнања о појединим дестинацијама и правио план обиласка - вели аутор Раде Весовић. - Мало по мало, накупило се података и родила се идеја да све сместим између корица књиге. Пуне четири године је трајао обилазак Србије. За то време сам увидео да смо земља невероватно богата културно-историјским наслеђем и природним богатствима, што је позитивно, али је негативно што се према томе односимо немарно или „никако“. После свега, тврдим да је Србија јако добра дестинација за обилазак. Поред познате гостољубивости, сада је и приступачност знатно боља, чему су допринеле туристичке организације афирмацијом сеоског туризма. Проблем је путна инфраструктура, па сам дужну пажњу поклонио упуствима како стићи до одређене дестинације, са обавезном мапом на крају сваког поглавља и ЉР кодовима за ГПС сналажење.
У време основног и гимназијског школовања у Бечеју, Раде Весовић је често долазио у библиотеку, па је сада са две књиге обогатио књижни фонд и као завичајни писац. У име организатора промоције, захвалила се Маријана Ђаковић, а током промоције учешће су узели археолог Градског музеја Бечеј Рашко Рамадански, овдашњи хроничар Драгиша Славић и већ поменути Милош Џигурски.
Текст и фото: В. Јанков