У Кули Завод за изградњу пред гашењем
КУЛА: На дневном реду осме седнице Скупштине општине Кула нашло се 11 тачака, међу којима су биле предлог одлуке о изради измена и допуна плана детаљне регулације центра Куле, предлог одлуке о усвајању годишњег ликвидационог извештаја ЈП „Завод за изградњу”, као и потврђивање мандата одборника СО Кула.
Друга тачка тицала се израде измена и допуна плана детаљне регулације општине Кула. Поводом те тачке, опозициони одборници су истакли да се те измене и допуне доносе у корист инвеститора, како би се централна градска зона претворила у зону становања. Одборници владајуће већине су истакли да је у Кули велика потражња за стамбеним јединицама, како за изнајмљивање тако и за куповину, и да је градња нових зграда за становање ствар неопходности. Након краће дискусије, одборници су већином гласова усвојили ту тачку дневног реда.
Јавно предузеће „Завод за изградњу” нашло се у фокусу седме тачке, те је тако већином гласова усвојен предлог одлуке о усвајању годишњег ликвидационог извештаја, као и предлог одлуке о усвајању финансијског извештаја. Поводом те тачке, одборници из редова опозиције поставили су питање поенте ликвидације тог јавног предузећа, као и питања одговорности, како су рекли, „поводом катастрофалног управљања”. На те тврдње је одговорио председник Скупштине Велибор Милојичић, који је истакао да „Завод за изградњу” није могао да опстане због недостатка сопствених прихода како би функционисао као јавно предузеће.
У оквиру последње тачке дневног реда, одборничких питања, за реч се јавио председник општине Кула Дамјан Миљанић, који је одговорио на неколико питања одборника опозиције. Када је у питању рад бунара у Липару, Миљанић је образложио да су препреке које су биле формалног типа отклоњене и да су сада створене могућности за водоводну мрежу у овом месту.
Лични пратиоци о трошку општине
Једно од достављених одборничких питања односило се на услуге личног пратиоца, те је председник општине Дамјан Миљанић истакао чињеницу да је пракса која постоји у Кули најбоља и због самог концепта и због издвојених средстава. Buyеtom су опредељена средства за полудневни и целодневни борак корисника, али и за оне којима је потребна услуга становања, као и за превоз и личног пратиоца. Услед повећаног броја корисника, процедура захтева ребаланс buyеta, а како корисници не би били ускраћени за негу и услуге док та формалност не буде завршена уведена је партиципација. Износ од 2.500 динара партиципације плаћају само корисници чија породица није социјално угрожена.
Када су пројекти из домена саобраћаја у питању Миљанић је навео да су то дугогодишњи процеси, а да је сада у фази израде пројекат „Сигуран пут до куће” који подразумева припрему пешачких траса, постављање семафора у Улици Јосипа Крамера и поставка неколико саобраћајних камера. Он је истакао да ће се се слика општине Кула драстично променити у наредним годинама када је у питању квалитет и безбедност саобраћаја.
С. Ковач