У Кули посебне мере због два угинула заражена лабуда
КУЛА: На подручју општине Кула проглашено је стање заразе и угрожености након што је потврђено да су два угинула лабуда била заражена авијарном инфлуенцом, саопштила је Управа за ветерину.
Лабудови су угинули на Великом Бачком каналу 6. и 12. марта а Управа за ветерину одредила је мере које ће се спроводити у тим подручјима ради сузбијања и спречавања ширења ове заразне болести.
Зараженим се сматра подручје од најмање три километра у полупречнику, док је угрожено подручје круг од најмање 10 км у полупречнику од жаришта, односно локације на којој су пронађене угинуле птице.
Авијарна инфлуенца изазвана вирусом подтипа Х5Н8 не преноси се са оболелих и заражених птица на људе, али може изазвати веома велике економске штете уколико се са дивљих птица пренесе на домаћу живину.
Управа за ветерину наводи да је ради спречавања ширења и сузбијања болести обавезна пријава сваког случаја угинулих дивљих птица на природним стаништима и воденим површинама надлежном ветеринарском инспектору или ветеринару.
Такође је обавезна и пријава повећаног угинућа или знакова болести код живине и птица на газдинству, надлежном ветеринарском инспектору или ветеринару.
За време трајања мера у подручјима је обавезно затварање домаће живине и птица у објекте на газдинству, а забрањено је одржавање сајмова живинарства и украсних птица, као и промет јаја и живинског меса.
На територији Западнобачког и Јужнобачког управног округа активиран је Регионални кризни центар (РКЦ) за авијарну инфлуенцу који чине Ветеринарски специјалистички институт “Сомбор“ и Научни институт за ветеринарство “Нови Сад“, окружни одсеци ветеринарске инспекције, ловна инспекција, ветеринарске станице, припадници Полицијске управе Сомбор и представници општина.