overcast clouds
1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Дому здравља Ковачица лече и наслеђене дугове

22.11.2017. 23:52 23:54
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

КОВАЧИЦА: Дом здравља Ковачица обухвата седам здравствених станица и амбуланти на подручју ове јужнобанатске општине, конципираних тако да поред примарне здравствене заштите праксе имају и апотеке, што је према мишљењу директора др Драгана Јосифовића јако добро за пацијенте, јер након прегледа на пар корака даље могу да се снабдеју лековима.

Значајна средства уложена су обнову амбуланти, а крајем прошле недеље из програма Министарства здравља стигло је модерно санитетско возило вредно 5,7 милиона динара.

Најпроблематичнији после промене власти у ковачичкој опшини били су наслеђени огромни дугови који су карактеристични и за друге здравствене установе у јужном Банату. У Ковачици су били и израженији, па је Дом здравља до скоро био пред амбисом. Према уверавању др Јосифовића захваљујући ангажовању локалне самоуправе и трудом марљивих људи у установи, катастрофални моменти су превазиђени.

- Дом здравља Ковачица сада стабилно ради и ускоро очекујемо значајнији бољитак – категоричан је Јосифовић.

Нагомилана дуговања установе су 120 милиона динара, али и поред тога одржава се рад апотека уз средства која пристижу и распоређују се за набавку лекова.

- Грађани су навикли да долазе у апотеке Дома здравља тако да ће и убудуће моћи да се уредно снабдевају у нашим апотекама. Према ономе како смо то са локалном самоуправом као оснивачем замислили, решење ће бити повољно за снабдевеност грађана свим врстама лекова који се издају на рецепт или су у комерцијалној продаји – каже Јосифовић. 

На садашњој локацији Дом здравља Ковачица је од изградње 1961. године, а здравствене станице и амбуланте у селима су

захваљујући напорима локалне самоуправе у последње време обнављане како би имали што боље услове за рад. Општина је, према својим могућностима максимално уложила у побољшање услова пружања здравствених услога, потврђује Јосифовић.

- Грађанима пружамо максимум, да своје здравствене проблеме решавају у најкраћем могућем року, почев од прегледа код лекара опште праксе, лекара специјалисте, лабораторије и рендген службе где располажемом дигиталним уређајем и мамографом, у свакој амбуланти имамо ултразвучни апарат, тако да сви напори који су уложени за неколико година од стране локалне самоуправе резултирали квалитетним пружањем здравствених услуга у нашој установи. Планира се и ради на стварању услова за отварање амбуланте физикалне медицине у Падини, где су радови при крају и биће завршени до краја године – сазнајемо од Јосифовића.

У Дому здравља Ковачица број запослених је испод максимално дозвољеног, а ангажован је 31 лекар, од тога 16 лекара опште праксе, од којих је један на специлаизацији и 15 специјалиста. На неодређено време ангажовано је 43 медицинских сестара и техничара са средњом, још осам је упослено на одређено време, а у установи их је још пет са вишом школом. Главна сестра Дома здравља Весна Гарај напомиње да је расположиви кадар стручно оспособљен и вредан, али општина је разуђена са великим бројем амбуланти које су на осам пунктова у седам насеља, па све потребе треба укомпоновати. Поред тога све је израженија потреба и за пружање услуга кућног лечења старијих и болесних суграђана.


Реновиране сеоске амбуланте

Реновирана је здравствена станица у Уздину која је до скоро била руинирана, јер у њу деценијама није улагано. У Самошу је у потпуности реновирана зграда амбуланте. У Црепаји је уређена педијатријска амбуланта, реновирана је амбуланта у Путникову, која није радила две деценије, тако да сада сви пунктови, здравствене станице и амбуланте Дома здравља Ковачица раде пуним капацитетом.

Здравствене станице у Дебељачи и Црепаји имају двонедељно лабораторију, одакле се узети материјал транспортује до централне лабораторије у Ковачици, док Падина има своју лабораторију.


- Са овим бројем лекара и сестара у општини са око 24.000 становника у постојећем службама и амбулантама максимално се ангажујемо. Добро би било да имамо још једног или два лекара предвиђених за пријем по одлукама Министарства здравља, а имамо потребе за још неколико сестара, јер поред службе опште праксе имамо специјалистичке службе педијатрије, гинекологије, интерну и физикалну медицину и друге службе, а ту је и лаборторијска служба која такође добро ради – каже Јосифовић.

Дом здравља Ковачица је ојачан равномерно распоређеним специјалистичким службама тако да у свих пет већих насеља Црепаји, Дебељачи, Уздину, Ковачици и Падини раде и специјалисти, док остала села Идвор и Самош имају ангажоване педијатре. Гинеколошка служба поред Ковачице једном недељно ради у Падини и Дебељачи, а споводе се и превентивни прегледи. У Дому здравља се труде да расположиви кадровски потенцијал буде максимално искоришћен, па тако и директор установе Јосифовић 30 одсто радног времена руководи, а 70 одсто проводи у ординацији.

Текст и фото: М. Митровић

Пише:
Пошаљите коментар