Туристички потенцијали разгранате каналске мреже сомборске општине
СОМБОР: Као некадашња мочварна област Сомбор и његова околина су „на зелену грану“ изашали тек када је овај део Војводине прошаран каналском мрежом, која је одвела воду за равнице и за собом оставила невероватно плодну земљу, чернозем.
Данас, када је северозапад Војводине, којем је Сомбор административни центар, прокрвљен са око 200 километара каналске мреже од које је велик број и плован, сами канали и његове обале представљају и огроман туристички потенцијал.
Визију канала као окоснице туризма, сами становници Сомбора и околине су одавно препознали, па су каналске обале просто начичкане викенд насељима којима доминирају и скромне викендице, достатне тек за једног или двојицу заљубљеника у спортски риболов, али и праве виле које могу да приме далеко већи број оних који су намерни да уживају у нетакнутој природи канала, али и самог Дунава који је окосница каналске мреже.
Међутим, систем канала који је почео да се изграђује још у 18. веку има далеко више потенцијала, чега је свесна и локална самоуправа, па су се тако ових дана сомборски градоначелник Антонио Ратковић и начелник Западнобачког округа Горан Нонковић, заједно са сарадницима састали са директором Агенције за управљање лукама Вуком Перовићем и саветником за одрживи туризам у Влади Србије Марком Бајићем. Повод за састанак било је успостављање сарадње између Града Сомбора и Агенције за управљање лукама на заједничком раду на уређењу управљања речним и каналским токовима на територији града, што је од посебног значаја, будући да је територија Града Сомбора место на коме Дунав улази у Србију и где започиње неколико битних каналских токова.
Учесници састанка су искористили ову прилику не би ли посебно истакли да је потребно повећати искоришћеност канала у туристичком смислу и омогућити промотивне и туристичке пловидбе од преводница код Бездана, које имају и велики историјски значај, до Сомбора, као и свих успутних тачака од интереса за туристе. Током састанка разговарали су и о потенцијалним локацијама за изградњу пристаништа мањих капацитета на каналима код насељених места, што би уврстило Сомбор на мапу градова који су носиоци каналског туризма у Србији. Током састанка било је речи и о припремању конференције којом ће бити промовисан пројекат „Запловимо Србијом” – заједнички пројекат Агенције за управљање лукама и Владе Републике Србије, који за циљ има подизање пристаништиих капацитета, повећање туристичке понуде, са посебним акцентом на заштиту природног и културно-историјског наслеђа.
М. Миљеновић