ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА ОПРАВДАЛА ОЧЕКИВАЊА Ковинска шајка у светској серији
КОВИН: Ковинска шајка, једна од две које поседује та локална самоуправа, недавно је отпловила до Београда за потребе снимања нове, пете сезоне серије „Госпођица Скарлет и Војвода”, коју ће публика моћи да гледа на каналу Епик драма.
Дешавања у серији су смештена у викторијанско доба, односно крај 19. века у Лондону где детективка Елиза Скарлет и њен партнер решавају загонетне злочине.
Према речима организаторке туристичких садржаја Туристичке организације Ковин Дивне Кирилов шајку је недавно изнајмила фирма „Сцарлет Продуцтионс д.о.о.” Београд на један дан, а кадрови су снимани у престоници, на потезу бродоградилишта.
- С обзиром на то да су се шајке коришћене од 16. или 17. века, па до 19. и да Ковин има реплику две шајке из 17. и 18. века оне ће се сјајно уклопити у серију - казала је Дивна Кирилов напомињући да екипа која снима серију није хтела да открива више детаља. - Свакако да ће промовисање тог пловила значити за туристички потенцијал општине. Вожња пружа јединствен осећај и разликује се од пловидбе обичним бродом или чамцем. Шајка је стабилнија, враћа у давна времена, јер није модерно опремљена и има пријатну ширину.
Пре нешто више од две године Туристичка организација општине Ковин одлучила је да направи две дрвене шајке и да их користи за туристичке потребе и пловидбу Дунавом. Реч је о пројекту „Саградићу шајку на ковинском Дунавцу” за који је Република дала пет милиона динара, а 2,2 милиона динара обезбеђено је из буџета Општине Ковин.
Шајка је промовисана на надавно одржаним сајмовима туризма у Београду и Бањалуци, док ће сезона вожње Дунавом код Ковина почети чим временски услови буду повољнији, кажу из Туристичке организације Ковина, а према тренутним прогнозама то ће највероватније бити у априлу.
- Ове године планирамо нову манифестацију „Ковинска регата 2024”, која ће бити организована 27. јула и трајаће око десет дана, у којој ће поред наше општине учествовати и Бела Црква, Вршац, Алибунар, Сечањ и Пландиште - најавила је Дивна Кирилов и додала да ће шајка пловити на зачељу регате.
Обе шајке су израђене од одређених профила лима и пресвучене дрветом, а опремљене су једрима. Шајке су биле лаки и брзи дрвени бродови претежно коришћени у 17. и 18. веку, а употребљавали су их Срби у Војводини, Мађари и Турци на Дунаву и Козаци на Дњепру. За пловидбу мањи бродови су користили весла, а већи су били једрењаци. Шајке су биле окретне те су коришћене за патролирање и препаде. Обично су имале наоружану посаду која је у зависности од величине могла да има и до 30 људи, док се у врху шајке обично налазио топ. На просторима Војводине први пут су се почеле да се употребљавају за време турских упада у Угарску, а у Аустријском царству су се користиле све до 19. века.
С. Ковач
Фото: ТО Ковин