Три године трајала градња храма: Благослов за Книћанин
КНИЋАНИН: Владика банатски Никанор освештао је у суботу новоподигнути храм Свете Тројице у Книћанину, селу на подручју Зрењанина и предао га на коришћење верном народу.
Изградња храма трајала је нешто више од три године од почетка његове изградње. Тачније, темељи храма ударени су 2017. године, али изградња је почела 28. маја 2018. године.
И тада је градњу благословио владика банатски Никанор.
Храм који се изузетно лепо уклопио у амбијент сеоског парка, једнобродна је базилика која има описан и уписан крст што је посебно видљиво када се погледа одозго. Идеја за градњу храма и место где се подиже потекла је од Београђанина Хаџи Драгана Јовановића, рођеног у Книћанину. Он је на празан плац у парку донео крст из Јерусалима и предложио мештанима да ту буде изграђена црква, што су они одушевљено прихватили и тако је све почело. Данас се тај крст налази под сводом храма.
Подизање цркве помогли су Град Зрењанин, покрајинске и републичке институције, али и сами мештани чије донације нису биле велике, али су дате од срца. Донатори су били верници СПЦ из свих крајева Србије, али и верници других конфесија као што су римокатоличка и муслиманска. Посебно ваља истаћи да су изградњу храма помогли и држављани Немачке, Аустрије и Хрватске одушевљени његовом лепотом и брзином којом је изграђен.
Бројни верници који су присуствовали свечаном чину упутили су нас на архијерејског намесника -пароха Петра Шљокића, за којег рекоше да је највише заслужан за остварење овог подухвата. Он је скромно поделио своју заслугу са владиком Никанором и изрекао задовољство присуством великог броја верника, јер је то круна духовности. Приметили смо лепе дуборезе у цркви, па нам је отац Петар потврдио да је дуборезе радио „Атеље Марунић” из Земуна, а Горан Дамјановић је био иконописац.
- За живопис који се разликује од фрескосликарства по томе што се боје наносе на зид, а не спајају се са малтером као код израде фрески, потребно је време да зид сазри, како би слика остала што дуже. Када за то дође време, даће Бог, наћи ће се и средства- појасно је Петар Шљокић.
Као вероучитељ у Основној школи у Книћанину, помало је незадовољан јер број ђака који изучавају веронаук опада. Коме ће, каже, овај храм остати ако не младим генерацијама. Полаже наду у родитеље који би децу требали да усмере на веру Божју.
Стево Диклић