Светосавска награда ОШ „Бранко Радичевић” у Савином Селу
САВИНО СЕЛО: Основна школа „Бранко Радичевић” у Савином Селу, општина Врбас, нашла се ове године међу добитницима Светосавске награде коју Министарство просвете додељује поводом највећег школског празника, Савиндана, за допринос квалитетном образовању и васпитању, унапређење образовно - васпитне праксе и развој научних достигнућа у области образовања и васпитања.
Светосавска награда није једина коју је школа „Бранко Радичевић” у Савином Селу добила у протеклих неколико година. На подручју Општине Врбас има 14 васпитно - образовних установа, девет основних школа, три средње, Музичка школа и Предшколска установа, али само ОШ „Бранко Радичевић” има два највећа признања, Светосавску награду и награду „Др Ђорђе Натошевић”.
- Кључ успеха су добри међуљудски односи и резултати које ђаци постижу на такмичењима -наглашава директор Рахман Тигањ, који је на челу школе осам година.
Са награђивањем је кренуло 2015. када је школа добила Октобраску награду, а онда су стизале и друге. Министарство просвете, обилазећи све основне и средње школе у Србији, 2016. године, оценило је школу највишом оценом - четворком, вреднујући целокупни васпитно - образовни рад и опремњеност школе, што је успех, јер је реч о селу са 3.000 становника и школи која има 230 ђака од првог до осмог разреда.
Према оцени Културно - просветне заједнице Србије, на крају 2018. године школа је препозната као носилац друштвеног, културног и спортског живота, па је на такмичењу „Села Србије” понела награду као установа најважнија у месту. Школа је испунила и правилник од 22 члана које је поставила Покрајина приликом вредновања ради доделе награде „Др Ђорђе Натошевић” и 2017. године се „Бранко Радичевић” нашао међу лауреатима престижног признања.
Школа је, каже, директор Рахман Тигањ укључена у чак шест пројеката које координатори и тимови спроводе са ђацима, сарађујући при томе са институцијама и установама. У току су пројекти „Школа без насиља”, „Обновљиви извори енергије”, „Чувари природе”,„Бранкови основци”, „Моја школа, мој клуб”, „Придружена мрежа Уницеф школа”, прецизира директор.
Рад у једној смени
Већ седам година школа ради у једној смени, што даје прилику да ђаци после подне поново долазе да у секцијама и спортским клубовима корисно проводе слободно време.
- У погледу опремљености ништа не фали, и најважније, на школској згради нису потребни грађевински радови –истиче директор Рахман Тигањ, али каже, да школи ипак нешто недостаје - ђаци. Ове и прошле године у први разред је уписано 25, односно, 32 првачића. Ранијих година деце је било да се сваке школске године упишу по два одељења првака.
Осим енглеског и руског језика, ђаци имају прилику да уче и мађарски, русински и словачки језик са елементима националне културе, по избору.
Ђаци и наставници одавно у настави не користе креду већ фломастере. Настава се одвија на интерактивним таблама и белим магнетним таблама. Од наставних средстава школа све има, између осталих дидактичких предмета, има чак седам пројектора.
За награде мора постојати предлагач, а у примеру Основне школе „Бранко Радичевић” то је локална самоуправа.
- Општина Врбас је препознала квалитет у раду школе, и већ неколико година неуморно шаље предлоге, који пролазе, испуњавајући захтевне правилнике републичких и покрајинских органа власти – потврђује директор.
З. Делић