Сваки пети Ром без основне школе
ЗРЕЊАНИН: Повећање броја ромске деце у систему предшколског васпитања и образовања један је од веома важних циљева недавно представљене нове Стратегије за унапређење предшколског васпитања и образовања града Зрењанина од 2018 – 2022. године.
Као један од великих проблема који су уочени у току прикупљања података за писање стратегије јесте питање образовања ромске популације. Према последњем попису из 2011. године, на територији града Зрењанина живи 3.410 Рома, од тог броја, њих 1.153 су деца млађа од 15 година. Скоро петина Рома, њих 612, нема ни основно образовање, што им отежава налажење посла, а самим тим и побољшање животних услова. Питање образовања је велики проблем ромске националне мањине.
Као разлог раног напуштања школовања или завршавања са ниским образовним постигнућима је, поред традиционалног схватања да девојчице не треба да имају виши степен образовања, и дискриминација ученица и ученика ромске националности у образовном систему. Роми су у неповољном положају на тржишту рада, а лоши услови живота често доводе до здравствених проблема.
На територији града Зрењанина постоје три нехигијенска насеља, у којима живе углавном припадници ромске националности. Најстарије насеље је Дудара без урбанистичког решења и инфрастуктуре (нема пут, канализацију, тротоар). Мали број деце из овог насеља похађа предшколску установу. Уписују се тек када треба да крену у обавезан припремни предшколски програм. Већину становника Дударе чине Роми муслиманске вероисповести који живе у тешким условима.
Насеље у Сурдучкој улици је слично по типологији. Овде су лоцирана расељена лица са Косова. Већину становника чине Роми муслиманске вероисповести, док су око 20 одсто банатски Роми православне вероисповести. Међусобно су добро интегрисани.
Ромско насеље у Босанској улици је мање насеље, настањено углавном банатским Ромима православне вероисповести. Тај део града је урбанизован и постоји инфрастуктура, а животни услови су у већој мери хуманији него у остала два насеља. Већина расељене деце, као и деца староседелаца, сада похађа школу.
Ж. Б.
Пројекат „Зрењанинска хроника” реализовала је „Панонија медиа” у сарадњи са „Дневником”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.