САРАДЊА ОСНОВАЦА ТОКОМ ПРОЈЕКТА „ПОСТАНИ ПРЕДУЗЕТАН” Први кораци у оснивању и вођењу предузетништва МИЛОШ СТЕФАНОВИЋ КРЕИРАО ЛОГО
„Постани предузетан“ назив је еTwinning пројекта, новог подухвата млађих ученика Основне школе „23. октобар“, осмишљеног у сарадњи учитељице Ирене Бијелић из Сремских Карловаца и наставнице Ведране Шарец из Жупање у Хрватској.
Активности предвиђене пројектом ће се одвијати током школске 2024/2025. године, а циљ је да се код ученика развију кључне вештине потребне за успех у пословном свету.
Како објашњавају у карловачкој осмолетки, кроз низ интерактивних радионица, симулација и практичних задатака ученици стичу знања о оснивању и вођењу приватног предузетништва, развоју пословних идеја, финансијском управљању и маркетиншком представљању. Пројекат подстиче креативно размишљање, тимски рад и самопоуздање код ученика и припрема их за предузетничке изазове у будућности. Све активности су пажљиво испланиране по месецима и реализују се преко европске наставничке мреже на платформи ЕSEP.
Подршку ученицима у карловачкој школи пружа поред Ирене Бијелић и учитељица Ивана Савић, док то у Хрватској чине уз Ведрану Шарец и наставнице Јасмина Сукалић из Глине и Сања Зрилић из Вуковара.
Милош Стефановић креирао лого
Лого пројекта ауторски је рад карловачког основца Милоша Стефановића, ученика четвртог разреда.
У конкуренцији десет најуспешнијих, Милошево решење одабрано је за заштитни знак пројекта.
– Пројекат предвиђа да млађи учесници добијају информације о пословној идеји и начину формирања тима за неки пословни подухват – каже учитељица Ивана Савић. – Они су преиспитивали личне склоности и правили поделу задужења у новоформираном „предузећу“ малих основаца. Четвртаци су формирали „предузеће“ под називом „Еко биље“, док су ученици другог разреда већ почели са производњом у оквиру „Рециклажне магије“. У току је припрема производа који ће бити део празничне понуде, и обука о писању новогодишњих пословних честитки које се израђују употребом web алата и шаљу мејловима на пословне адресе сарадника.
Искуства говоре да ученици веома радо усвајају нове вештине и са великим ентузијазмом прилазе припреми производне линије производа. У складу са визијом школе опредељени су за употребу дигиталних алата и еколошки прилазе припреми садног материјала и изради предмета поновном употребом природних материјала.
Зорица Милосављевић