ПРИЛОГ ДВЕСТАГОДИШЊИЦИ РОЂЕЊА БРАНКА РАДИЧЕВИЋА Нова књига и изложба о бесмртном песнику
У завршници године која протиче у знаку два века од рођења најпознатијег ђака Карловачке гимназије, песника Бранка Радичевића, та значајна годишњица обележена је и изласком књиге „Бранко Радичевић: Бесмртни српски песник” и истоименом документарном изложбом у галерији „Прометеј” која још једном баца светло на живот и стваралаштво поете који је постао синоним за Сремске Карловце.
Аутор књиге која је изашла у „Прометејевој” едицији „Карловачка сведочанства” је историчарка др Гордана Петковић, а иза стоје та издавачка кућа и Музеј града Новог Сада.
– Подстицај за ову идеју пронашла сам у Историјској збирци о којој бринем у Сремским Карловцима, чији је неизоставни део и материјал који говори о Бранку Радичевићу – каже музејски саветник у Музеју града Новог Сада Гордана Петковић. – Инспирисао ме је и први јавни програм који сам приредила у Музеју у Карловцима јула 2003. године – предавање о Бранку Радичевићу поводом 150 година од његове смрти. У разговорима са власником „Прометеја“ Зораном Колунџијом и његовом кћерком Кораном на који начин да представимо Бранка Радичевића у овој јубиларној години, дошли смо до закључка да би то могло бити управо овако – изложбом од материјала који се чува у Музеју града Новог Сада и књигом у едицији „Карловачка сведочанства“.
Завичајна збирка у Сремским Карловцима, као део Музеја града, по речима Петковићеве, садржи богату колекцију предмета о Бранку Радичевићу, који сведоче о његовом школовању, животу и књижевном раду. Већина илустрација у књизи, као и предмета на изложбеној поставци, потиче управо из Завичајне збирке.
- О Бранку Радичевићу се доста говорило и писало, што ће верујем тако остати и у будућности, а његове песме су објављиване у бројним издањима. Међутим, и поред тога има много непознаница о његовом животу. Намера нам је била, и „Прометеју“ и мени као аутору, да представимо живот и рад песника Бранка Радичевића на основу већ познатих биографских података. У књизи је заступљена мало шира прича уз забележене описе Бранкових савременика, ондашње штампе и мишљења појединих књижевних критичара. Као и већина аутора који се баве писањем књига са историјском тематиком, и ја сам накнадно проналазила неке детаље, за које се надам да ће бити заступљени у неком допуњеном издању – истиче Гордана Петковић.
Зорица Милосављевић