Сомбор: Завршен прекогранични пројекат "Млади заједно"
СОМБОР: Завршном конференцијом у мађарском граду Кишкунхалаш окончан је пројекат прекограничне сарадње „Млади заједно“, који је званично трајао од 1.марта прошле године до недавно, последњих дана фебруара.
Тим поводом су заменик сомборске градоначелнице Антонио Ратковић, директорица Средње економске школе Сомбор Наталија Катанић и бивши директор Драгомир Миљић, присуствовали завршној конференцији пројекта, који је подстакао сарадњу младих у области заштите природе, промоцији здравих стилова живота, културног наслеђа и унапређивање туризма кроз прекограничну сарадњу.
Наиме, Средња економска школа Сомбор и Стручни центар и школа са домом ученика Вари Сабо Иштван Кишкунхалаш из Бач Кишкун регије својевремено су успешно аплицирале на други позив за подношење предлога пројеката, који је лансирао Intеrrеg-IPA програм прекограничне сарадње Мађарска–Србија. Пројекат „Млади заједно“ представља наставак сарадње две партнерске школе из prеthodno реализованих ИПА пројеката.Укупан buyеt пројекта износио је 116.900 евра, од чега је износ средстава обезбеђен из Европске уније безмало 99.500 евра.
Говорећи о значају, циљу и резултатима пројекта, Антонио Ратковић, заменик градоначелнице Града Сомбора, је истакао да је циљ пројекта унапређење проактивног учешћа младих људи у промовисању туризма прекограничног региона у области културе, културног наслеђа, спорта и заштите природе путем заједнички планираних и реализованих активности, што ће допринети квалитетнијем провођењу слободног времена младих.
- Сведоци смо да последњих година млади све мање комуницирају међу собом, све више времена проводе за компјутером, нису довољно упознати са туристичким и осталим потенцијалима овог региона. Зато је овај пројекат битан, јер су се код младих стимулисали активизам и волонтеризам кроз културне размене, интерактивне радионице, посете и размену искустава. Поред школа, у пројекат су биле укључене и невладине организације и локалне заједнице, а све ради стицања бољег увида у проблеме младих - рекао је Антонио Ратковић наглашавајући да учешћем у свим активностима које су дефинисане пројектом, млади људи постају особе свесне важности очувања културног наслеђа, са вишим степеном еколошке свести и развијенијим осећајем одговорности што је уосталом и био циљ пројекта.
- Драго ми је што се сарадња две партнерске школе наставља и након свих заједничких активности и желим вам у будућности још пуно заједничких пројеката –казао је заменик градоначелника Ратковић.
М. Миљеновић