Сомбор: Староставно салашко насеље добило своју књигу успомена
СОМБОР: Познати као људи који се диче својим салашима, били они усамљени или ушорени, такозваног бокор типа, ових дана Сомборци су се одужили и једном од најстаријих салашких насеља, Ненадићу.
Тачније у овдашњем варошком Хрватском културно-уметничком друштву „Владимир Назор“, уприличена је промоција књиге посвећена тим салашима, под насловом „Мој Ненадић“.
Саму књигу „Мој Ненадић“ , која је настала као жеља Ненадићана да одговоре на вечиту дилему како се најприкладније одужити прецима али и као порука потомцима да наставе живети тамо где су рођени, на овим салашима, написало је 16 аутора, од којих су неки бивши, а неки садашњи житељи салаша Ненадић.
Присутне је поздравио Мата Матарић, председник ХКУД „Владимир Назор“, који је навео да је на подручју града Сомбора некада било 16, а сада је активно 11 салаша, те да их до сада монографски нико није детаљно обрадио.
- Велика ми је част бити припадник Ненадићана, било оних из 1543., 1687. или оних из 1900. и потоњих година, јер сви смо ми Ненадићани – салашари. Салаши значе крух, значе живот наше градске заједнице - казао је Матарић и захвалио се Министарству културе, локалној самоуправи, Хрватском националном вијећу и Покрајинском секретаријату за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице, Конзулату Републике Хрватске у Републици Србији, граду Обровац, Заводу за културу војвођанских Хрвата и другим донаторима који су помогли штампање књиге о Ненадићу, чији је званични издавач ХКУД „Владимир Назор”.
О хронологији настанка књиге говорио је Алојзије Фирањ, уредник и један од аутора, а потом и рецензент проф. Вера Ерл, почасна председница осијечке Удруге грађана „Шокачка грана“. Фирањ је навео да идеја о писању књиге датира из 2013. године.
- Желели смо да пишемо о животу какав је био некада, како би сачували оно што је око нас и оно шта смо проживели.- навео је Фирањ, а емоција није недостајало ни у говору рецензента ове књиге успомена, Вере Ерл.- Читајући књигу живела сам са вама, живела сам свој живот кроз ваше животе. У својим текстовима написали сте истину, отворили душу о томе како неко воли своје, и како то могу само добри људи.
Присутнима се обратила и градоначелница Сомбора Душанка Голубовић, која је истакла да јој је драго што је локална самоуправа подржала издавање књиге.
- Књига је подршку добила на градском конкурсу, чиме смо показали да и у оквиру деловања културно-уметничких друштава можемо подржати и друге облике културног стваралаштва које има свака заједница. Свака заједница жели да сачува традицију и обичаје кроз игру и песму, али се то може учинити и на начин као што су учинили некадашњи и садашњи житељи Ненадића, писаном речи. На овај начин подстичу се и млади да чувају идентитет своје заједнице, а уједно и афирмишемо салаше као упечатљив сегмент самог града Сомбора- истакла је градоначелница.
Промоцији књиге су у препуној сали ХКУД „Владимир Назор“, поред њених сарадника присуствовали и представници Хрватског националног вијећа, предвођени његовим председником Славеном Бачићем, аутори књиге, бивши и садашњи житељи самог Ненадића али и других салаша, те љубитељи салаша и њихове историје.
М. Миљеновић
Пројекат „Јавни интерес у Сомбору“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.