Сарадња са Румунијом унапредиће прелаз Наково-Лунга
КИКИНДА: Захваљујући пројекту „Повезивање у Банату” у оквиру програма прекограничне сарадње Румунија - Србија, изградиће се недостајући садржаји и технички опремити гранични прелаз Наково - Лунга за промет аутобуса и теретних возила. Овај прелаз сада је отворен само за путнички саобраћај од 7 до 19 сати.
После шестомесечних преговора и усаглашавања 17. августа је потписан уговор о реализацији овог пројекта прекограничне сарадње, којим је одобрено његово финансирање. У Кикинди је ових дана одржан први, од планираних осам састанака пројектног тима у коме су учествовали представници ЈП „Путеви Србије”, румунске општине Жомбољ, Регионалног центра за друштвено економски развој „Банат” из Зрењанина и Града Кикинде.
Паралелно је одржан и састанак Надзорног одбора пројекта коме су присуствовали извршни директор у ЈП „Путеви Србије” Биљана Вуксановић, директорка РЦР „Банат” Ирена Живковић и градоначелници Жомбоља и Кикинде Даријус Постелнику и Павле Марков.
Вредност пројекта је 1,813.477 евра, од чега ће 1,541.455 евра бити финансирано из средстава ИПА фонда ЕУ, док ће радове на опремању граничног прелаза Наково додатно финансирати Град Кикинда у вредности 477.731 евро.
Танацков појашњава да је првобитно одобрена сума била 2,291.209 евра, али је захтевана додатна документација и достављање новог Споразума о међународном граничном прелазу Наково – Лунга, који је румунско Министарство спољних послова, и поред договора двојице тадашњих премијера Србије и Румуније, одбило да потпише уз образложење да се за то нису стекли потребни услови и потреба.
"Стога је одобрено финансирање смањено за вредност планираних радова на граничном прелазу Наково, уз prеthodni услов да Град Кикинда обезбеди средства за те радове. Поред инфраструктурних радова биће основана и канцеларија за информације и промоцију прекограничне економске сарадње у оквиру Градске управе Града Кикинда. Такође ће бити успостављена мрежа за прекограничну сарадњу и направљен портал чији ће циљ бити побољшање и проширење економске сарадње између погрнаичних општина", додао је Танацков.
Све предвиђене активности, наглашава Танацков, имају за циљ унапређење услова за кретање људи, промет робе и услуга у прекограничној области, развој међународног граничног прелаза Наково – Лунга, превазилажење схватања границе као баријере и промовисање јаче сарадње и контаката између пограничних региона и заједница.
М. Митровић
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Града Кикинда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града.)