РАСПИСАН ТЕНДЕР У плану градња АУТО-КАМПА у Ковину
КОВИН: У оквиру спортско-рекреативног комплекса „Шљункара“ у Ковину, планирана је градња ауто-кампа и пратећих објеката, одговарајуће инфраструктуре, као и партерно уређење. Пројекат ће бити реализован у две фазе, а Министарство туризма и омладине расписало је тендер за извођаче за први део посла.
Процењена вредност јавне набавке је више од 80 милиона динара, без ПДВ-а, тачније 80.013.345, док се понуде достављају до 3. јула, након чега ће надлежни донети одлуку о додели уговора или пак обустави поступка. Уговор ће бити закључен на период од годину дана, што је вероватно и рок за завршетак предвиђених радова. Имајући у виду све рокове, као и период за увођење одабраних извођача у посао радови ће највероватније почети на јесен.
Како се из техничке спецификације, објављене на Порталу јавних набавки, може приметити, у Спортско-рекреативном комплексу „Шљункара“ је у првој фази радова предвиђена изградња објекта санитарног блока, водоводних, канализационих и електроинсталација, као и ауто кампа (без простора за шаторе). Осим тога, планирано је и измуљавање језера, уклањање земљаног брда са стаблима али и набавка и монтажа тобогана и зип-лајна.
“Радови друге фазе, који нису предмет ове јавне набавке, обухватају асфалтирање ауто-кампа, као и постављање бехатон плоча, изградњу трибине, уређење обала (источне каменим набачајем и западне пошљунчавањем), постављање мобилијара (балдахина, кабина за пресвлачење, понте, корпи), уређење платоа за роштиље и вериге, изградњу шахте за водомер и хидроцил, као и повезивање водоводне мреже из ревизионе шахте преко моста до тих шахти, постављање јавне расвете - уличне (11 комада) и за камп (10 комада)“, напомињу надлежни у тендерској документацији.
Када је реч о ауто-кампу, тај простор подељен је на два дела - за камп приколице и шаторе, а биће изграђен и санитарни блок, с ве-це кабинама, тушевима и кабинама за пресвлачење, као и кухиња и простор за опрему
Пре почетка свих грађевинских радова планирано је измуљавање језера, а предвиђено је и шкарпирање (поравнавање) косина и уређење обале језера, као и наношење слоја шљунка у приобалном делу и обали. Уређење источне обале језера предвиђа израду земљаних каскада са и поплочавање каменим плочама. На западној страни језера планирано је постављање дрвених балдахина и сеника.
У делу за приколице и возила, укупне површине око 800 квадрата, предвиђена је уређена површина за 12 кампера, са слободним површинама за боравак посетилаца кампа. Простор је подељен на два дела, са по шест места, с приступном саобраћајницом ширине три и по метра. Свака јединица која подразумева паркинг место и припадајући слободни простор, површине по 52 квадратна метра, биће ограђена са три стране, с тим да ће паркинг бити поплочан бехатоном, који ће бити и на делу слободног простора, а остатак ће чинити травната површина.
У другом делу кампа, који ће бити уређен у наредној фази, укупне површине 567 квадратних метара, биће десет места за шаторе различитих димензија, с одговарајућим слободним простором. Предвиђено је да, због ефикаснијег одводњавања, простори за монтирање шатора буду благо издигнути у односу на остатак површине.
„Осим пројектованог загревања воде на електро котао, сасвим је реална могућност искоришћења и соларне енергије за загревање. О томе ми требало размислити у нареденој фази. Имајући у виду могуће висинске промене нивоа воде у језеру током летњих месеци, веома је важно да се испред тобогана предвиди мали базен који би имао функцију контроле нивоа воде, што је предуслов за безбедно коришћење“, наведено је у техничкој спецификацији, уз напомену да базен није предмет пројекта, по усвојеном пројектном задатку.
С источне стране малог језера пројектоване су монтажне бетонске трибине за око 150 гледалаца, а северно од тих трибина, на платоу од бехатон плоча, налазиће се тобогани за децу и одрасле. Осим тога, биће уређен и плато за роштиљање, односно на бехатоном поплочаном простору предвиђена су три, од опеке, зидана роштиља, вериге и два сеника.
Како се из тендерске документације може приметити, од укупне површине градског купалишта „Шљункара“, 5.357,24 квадратних метара, највише простора, 2.457 квадрата, чиниће зелене површине, док је за ауто камп намењен 881 квадратни метар, а за пешачке стазе 815.
Ј. Вукашиновић