Професори и студенти заједно веслају кроз Мађарску и Србију
БЕЧЕЈ: Захваљујући ИПА пројекту прекограничне сарадње Мађарска-Србија „Watertour“, 50 студената и осам професора Природно-математичког факултета у Сегедину и новосадског Факултета за спорт и физичку културу веслањем у кануима спајају Тису од Тисакечкеа, градића у средишту Мађарске, до ушћа „панонске принцезе“ у Дунав код Сланкамена у Србији.
На рути дугој око 300 километара, учесници атрактивног воденог каравана, између осталих места, зауставили су се у Бечеју. Не без разлога, јер је град крај Тисе изнедрио два светски реномирана кајакашка имењака, Марка Новаковића и Томићевића, али и надолазећу кајакашку хероину Биљану Релић и ексшампиона Дејана Терзића и Јожефа Шотиа. Бројну екипу „академаца“ на обали Тисе код просторија Кајак кану клуба Бечеј дочекали су у име Кајак кану клуба Бечеј др Анђелко Мишковић, председник општине Драган Тошић и покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић.
– Тиса је данас најлепша река, а Бечеј град у Војводини. Јер, сусретање различитости и идеја људи је нешто најлепше, чиме се Војводина поноси. Оваквим пројектима промовишемо биодиверзитет, еколошку свест, различитост култура, туризам... Посебно је важно да су у њега укључени млади људи две академске заједнице пријатељских суседних земаља – нагласио је покрајински секретар проф. др Зоран Милошевић.
Циљ пројекта „Watertour“ је да се успостави самоодржива рута Тисом од Тисакечкеа до Сланкамена, а све добија на значају што су „пионири“ подухвата „академци“ две земље.
– Вишедневни васлачки подухват студената и професора два факултета из две државе дуг је око 300 километара, јер ћемо после Сланкамена наставити Дунавом до Ковиља. Сјајан смо тим. Размењујемо храну и пиће, језичке и културне вредности, а остаће нам ресурси које смо добили, попут нових кануа и нове савремене опреме за извођење наставе која се односи на активности у природи – примећује у име Факултета за спорт и физичку културу Даринка Коровљев.
В. Јанков