Приказују природне лепоте свог места кроз ручне радове
ПАНОНИЈА: Удружење „Валерија“ из Паноније бави се израдом рукотворина од природних материјала, а вечерас се налазе у Месној заједници Панонија заједно са чланицама Удружења „Дуга“, како би окитили салу пред сутрашњу доделу новогодишњих пакетића деци.
За себе кажу да су младо удружење, иако су ове године прославили десет година постојања.
Председница Удружења „Валерија“ Александра Митровић каже да сама Панонија броји око 300 домаћинстава, а њихово Удружење двадесетак чланица.
„Пошто за Панонију кажу да је бисер на северу Бачке, окружена прелепом природом, језером, ми кроз наше радове покушавамо да прикажемо те лепоте“, каже Митровић. Она додаје да су најактивније током године за „Марковданске сусрете“ када се на овој манифестацији појави око две хиљаде деце.
„Имамо блиску сарадњу са организаторима, Панонским дечијим градом, као и Месном заједницом, и Општином”, каже Митровићка и додаје да тада праве сувенире за сву децу.
Са прављењем сувенира почињу у марту како би 2000 малишана добили свој брош или привезак 8.маја, када манифестација званично почиње.
“Тада се у биоскопској сали деле и плакете заслушним грађанима и најбољим ђацима, а манифестација траје три дана”, каже председница Удружења и додаје да они имају и изложбени простор који деле са другим Удружењем “Дуга” са којима такође имају одличну сарадњу.
Ово Удружење учествује и на Сајмовима сеоских жена у организацији Покрајинског секретеријата, али и на свим манифестацијама која организују друга Удружења са територије њихове општине, па и шире.
“Чести смо на изложбама у Моравици и Бајши, а одазивамо се и на позиве Туристичке организације Бачка Топола, која је по први пут ове године организовала манифестацију “Изађи ми на теглу” у којој смо такође учествовали”, истиче Александра Митровић.
“Велерија” иако је стални гост, ове године није учествовала на Новогодишњем вашару у Бачкој Тополи, али идуће године кажу да сигурно неће пропустити.
“Током целе године правимо и ручно рађен накит, накит од перли, коже, цртамо по стаклу, радимо декупаж, све осим техника старог заната, јер за то су заслужене чланице “Дуге” које постоје 50 година и баве се класичним везом”, истиче Марковић.
М.Сћ
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Бачка Топола. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)