Преображење у нештинској православној цркви: Причестили се и грожђе освештали
НЕШТИН: Преображење је у Нештину значајан празник, јер људи из села виноградара и винара тог дана доносе гајбе грожђа у православну цркву посвећену Светим врачима Козми и Дамјану, где се освештава.
По народном веровању грожђе се и не једе пре Преображења.
По обреду који је обавио нештински парох Стева Ковачев, тридесетак мештана наставило је дружење у порти храма, а свима је понуђено грожђе, сокови, хлеб... Пошто почиње гопојински пост већина присутних се причестила, а по старинском обичају од сада се грожђе може јести. И ове године Удружење грађана „Нештинци” организовало је ликовну колонију посвећену Преображењу.
- Била је ово и прилика да се захвалимо свима онима који већ годинама помажу наше Удружење, односно ликовну колонију и обележање Преображења у Нештину - рекао је Ђорђе Скокић, председник „Нештинаца”, а Љубица Поповић, председница Управног одбора удружења уручила је донаторима слике са прошлогодишње колоније.
Парохији је поклоњено платно на коме је насликана овдашња црква, иначе здање које је у фази санације, под заштитом је и најстарији је храм у бачкопаланачкој општини. Такође, једна од слика са мотивима Нештина и околине поред Дунава, уручена је представницима „Делта аграра” из Нештина за помоћ у досадашњем организовању Преображења.
- Учесницима ликовне колоније, као и онима који су нам помогли поклонили смо у знак захвалности и за успомену и лепе мајице са пригодним амблемом Нештина и Преображења. Локална самоуправа нам је помогла финансијски, а организационо Туристичка организација општине – вели Ђорђе Скокић.
У недељу, уочи Преображења у Нештину је одржана 7. ликовна колонија, која је овај пут окупила десет сликара првенствено из Удружења ликовних стваралаца „Петар Томић” из Бачке Паланке и сликаре из Врбаса. Домаћини су ове године уметницима обезбедили врло добре услове за боравак и рад на тераси некадашњег ресторана, поред познатог подрума, с погледом на овдашњи Дунавац.
Сликари своје радове остављају „Нештинцима”, јер су на платнима мотиви везани за ово село - Дунав, виногради, грожђе, вино и овдашњи људи.
М. Суџум