Почиње реконструкција споменичке баштине у Меленцима
МЕЛЕНЦИ: Захваљујући средствима добијеним на републичком конкурсу, ових дана започеће прва фаза реконструкције Бибићеве куће у Меленцима.
Бибићева кућа је прошле године утврђена за споменик културе и налази се у државном власништву. Кућу је саградио Паја Бибић, племић од Јенопоља (1843–1918), син Николе Бибића, оснивач многих
културних и општекорисних друштава. Основао је Меленачку читаоницу, значајну културно - просветну установу те врсте у околини, Црквено певачко друштво „Коло“, Ватрогасно друштво...
- После више деценија пропадања и неулагања, овај споменик културе у Меленцима је доведен на руб пропасти. Постојала је опасност од урушавања објекта и буквално смо ухватили задњи воз како бисмо реконструисали ову значајну грађевину. На нашу иницијативу, а уз помоћ државног секретара у Министарству државне управе и локалне самоуправе Ивана Бошњака, Града Зрењанина и Завода за заштиту споменика културе Зрењанин, успели смо да пројекат реконструкције покренемо са мртве тачке – изјавио је за „Дневник” секретар Месне заједнице Меленци Веселин Фрајић.
Фрајић је напоменуо да је реновирање Бибићеве куће планирано у више фаза. Вредност радова у првој фази процењена је на око 7,5 милиона динара. Како је најављено, прво ће се уредити фасада до улице, као и кров на истој страни. На тај начин биће омогућен безбедан пролазак мештана, а нарочито деце, узимајући у обзир да се вртић и школа налазе у неспосредној близини ове куће.
-У плану је да, након комплетне реконструкције, у једној соби буде музеј посвећен породици Бибић, а у другој музеј посвећен селу. Остале просторије користила би сеоска удружења, као и месна школа за vannastavnе активности – исткао је Фрајић.
Бибићева кућа се налази у центру села, на углу улица Боре Микина и Максима Горког, у близини пространог парка са тргом, који је добио име по Павлу Бибићу, најзначајнијем члану породице. Својим положајем, архитектуром и историјским значајем, Бибићева кућа заузима посебно место у урбанистичко – амбијенталној целини села Меленци. Подигнута је 1896. године у стилу академизма са елементима неоренесансе, као приземна угаона грађевина.
-Бибићева кућа представља пример богатије грађанске куће подигнуте крајем 19. века у Меленцима. Просторна организација, техничка опремљеност и примењени материјали у ентеријеру, који су у већој мери очувани до данас, сведоче о потребама и начину становања имућнијег грађанског слоја становника Меленаца с краја 19. и почетка 20. века – објашњава историчарка уметности Весна Мајсторовић из Завода за заштиту споменика културе Зрењанин.
Бибићева кућа, од када је саграђена па до данас, није дограђивана и преправљана, тако да је њен основни просторни склоп остао сачуван као и карактеристике стила у којем је грађена. Од када је саграђена па све до средине 20. века, кућа је имала стамбену намену и у њој су живели наследници Паје Бибића. После кућа прелази у друштвену својину, када јој се мења и намена. Иако се користила као забавиште, дом пензионера и место окупљања чланова разних удружења, кућа није изгубила своју историјско-архитектонску вредност.
Завод за заштиту споменика културе Зрењанин је, иначе, још 2010. године урадио конзерваторско - рестаураторски пројекат за обнову Бибићеве куће.
Ж. Балабан