Партиципативно буџетирање трећу годину заредом у Бечеју
БЕЧЕЈ: Партиципативно буџетирање је у свету одавно познато, а код нас је у повоју. Бечејска средина је једана од ретких која га, на задовољство суграђана, већ трећу годину примењује.
- Захвални смо локалној самоуправи што је препознала нашу идеју да реализујемо акцију „Буџет по мери грађана – и ти се питаш“, кроз коју се грађани упознају, а делом и питају како се троше средства из буџета. Акција се реализује у сарадњи с Канцеларијом за младе општине Бечеј. На овај начин грађани се информишу о buyеtu и повећава се транспарентност буџетског процеса. Нешто слично радимо за Сталну конференцују градова и општина Србије и мислим да је модел који примењујемо у Бечеју, чак, нешто испред тог – рекао је Александар Ђекић, председник Бечејског удружења младих – БУМ.
Имајући у виду да је припрема општинског буџета за 2020. годину увелико у току и да се у prеthodnе две године партиципативно буџетирање добро показало у бечејској општини, разумљиво је што се све понавља.
- Циљ је да будемо транспарентни према грађанима, па смо у тој области отишли корак даље, али не мислимо да се заустављамо. Напротив. Зато, не само да настављамо акцију, већ је и унапређујемо у деловима где је то изводљиво – рекао је председник општине Бечеј Драган Тошић. - „Првенац“ је привукао одређен број суграђана, лане се већ далеко више суграђана укључило с конкретним предлозима шта да се ради средствома која смо припремили за ову активност и, са задовољством, могу да приметим да смо се у многим жељама суграђани и ми нашли. Примера ради, готово у свим месним заједицама су као једну од битних потреба апострофирали реконструкцију јавне расвете и пронашли смо модел да путем јавног приватног партнерства решимо ту проблематику. И овог пута желимо да чујемо од грађана шта су њихови приоритети.
Начелница привреде бечејске општине Сандра Попов је додала да се неке од жеља грађана не могу финансирати из општинске касе, јер нису у надлежности локалне самоуправе, али се оне уважавају и путем конкурса на свим нивоима се аплицира за средства.
Ове године је за а жеље грађана намењено сто милиона динара, а предлози по месним заједницама се примају до 10. новембра. До 1. децембра ће бити организовани састанци по насељима бечејске општине, а тог дана ће се обавити гласање, електронско и путем листића, за buyеtskе приоритете, након чега ће бити објављени резултати гласања. Циљ је да се што више грађана укључи у акцију и да буду активни. Један од начина је и да учествују у јавној расправи, која ће се одржати 9. децембра од 17 сати у великој сали Градске киће.
В. Јанков