ПАНЕЛ-ДИСКУСИЈЕ ХУМАНИТАРНОГ УДРУЖЕЊА НЕМАЦА „ГЕРХАРД“ Паралеле и судбине двају народа
СОМБОР: У покушају да осветли паралеле у судбинама два народа, Подунавских Шваба који, пловећи Дунавом у такозваним улмским кутијама у Панонску низију долазе с краја 18. века и колониста који су населили Војводину након Другог светског рата, као и да скрене пажњу јавности на улогу новодосељених у очувању културног наслеђа, Хуманитарно удружење Немаца „Герхард” организује серију панел дискусија под насловом „Два лица исте судбине“.
Како организатори наглашавају, реализација овог занимљивог програма је омогућена уз пријатељску подршку из буџета Владе СР Немачке.
Прва дискусија заказана је за сутра од 18 сати у Музеју Подунавских Шваба, који се налази у Грашалковићевој палати са улазом из Змај Јовине улице. О изазовима и улози потомака колониста након 1945. године при настанку сталне поставке Музеја Подунавских Шваба говориће музејска саветница, историчарка Градског музеја Милка Љубоја и кустоскиња историчарка Мирослава Ћаћић.
Наредна панел дискусија заказана је за следећи месец, 21. марта, а о теми, која носи наслов „Културно наслеђе Подунавских Шваба у Војводини”, говориће Борис Машић, аутор сталне поставке Црквеног музеја Подунавских Шваба у Апатину. Серија трибина наставиће се 25. априла на тему суживота Подунавских Шваба са другим народима у Војводини, од насељавања до Првог светског рата о чему ће говорити доц. др Атила Фајфер, доцент на катедри за историју Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду.
О социјалним променама за време светских ратова у Војводини, 23. мага причаће проф. др Михаел Антоловић, редовни професор за модерну историју на сомборском Педагошком факултету Univеryitеta у Новом Саду, а након ове трибине уследиће летња пауза, да би преостале панел дискусије биле одржане 24. октобра и 21. новембра.
М. Миљеновић