Oтежан рад ургентног центра у Зрењанину, повећан број пацијената
ЗРЕЊАНИН: Одељење за пријем и збрињавање ургентних стања у зрењанинској Општој болници „Ђорђе Јоановић“ отежано ради због повећања броја пацијената, упозоравају из ове здравствене установе.
„Прошлог месеца у пријемно-тријажној амбуланти прегледано је око 2.000 пацијената, а на целом Ургентном центру око 6.000. Примећено је да се од јануара до августа ове године број прегледаних пацијената повећава за 200 сваког месеца“, истиче специјалиста ургентне медицине др Данијела Рацков, иначе шеф пријемно-тријажне амбуланте.
Она напомиње да се на том одељењу болесници прегледају по реду хитности, а не по реду доласка.
„Тријажа је систем рационализације и приоритетног реаговања и ради се по стандардизованој и стручној методологији, да би се пружила што бржа услуга пацијентима којима је она неопходна, уз одређивање пацијената који могу да чекају“, каже Рацков, уз напомену да деца и труднице увек имају предност.
„Пацијенти са боловима имају тегобу која је јако непријатна, или повреду, али такво стање може да сачека неко време, односно не изискује хитно реаговање. Приметили смо да нам долази велики број пацијената који нису животно угрожени и могу да чекају преглед по правилима и до шест сати. Зато је много сврсиходније јавити се изабраном лекару који вас познаје и зна вашу медицинску историју, па ће брже и прецизније донети дијагнозу“, објашњава др Рацков и напомиње да су у Ургентном центру двоје специјалиста ургентне медицине и више лекара доктора медицине, који раде и на другим одељењима.
У зрењанинској болници није могућа 24-часовна покривеност специјалистима ургентне медицине, наглашава др Рацков.
Статистика говори да само 8,6 посто прегледаних у Ургентном центру бива примљено на болничко лечење, што указује да се Зрењанинци не јављају за помоћ изабраном лекару, нити Служби хитне помоћи, већ бирају долазак на Одељење за пријем и збрињавање ургентних стања зрењанинске болнице, чиме угрожавају збрињавање стварно хитних стања, упозоравају из ове здравствене установе.
Ж. Балабан