ОПШТА БОЛНИЦА ЗРЕЊАНИН У ПРОЈЕКТУ СА ПАРТНЕРИМА ИЗ РУМУНИЈЕ Осим опреме за коронарно одељење, организоваће се и едукативне радионице у селима
ЗРЕЊАНИН: Град Зрењанин ће са 345.120 евра суфинансирати пројекат „Хармонизација управљања кардиоваскуларних болести од превенције до трансплатације срца у пограничној области”, у који је Општа болница „Ђорђе Јоановић” укључена као партнер.
Реч је о четворогодишњем пројекту у оквиру „Interreg” програма између Румуније и Србије, за период од 2024. до 2028. Закључком који је усвојен на последњој седници Скупштине града, градоначелник Зрењанина Симо Салапура је овлашћен да са Општом болницом „Ђорђе Јоановић” закључи уговор којим ће се регулисати међусобна права и обавезе у вези са суфинансирањем овог пројекта.
Поменута здравствена установа је упутила молбу локалној самоуправи да јој обезбеди финансијску помоћ у реализацији пројекта, наводећи да он има значајну улогу у превенцији и смањењу ризика од кардиоваскуларних болести на територији града Зрењанина. Наглашено је и да је овим пројектом предвиђена набавка опреме за потребе коронарног одељења, организација едукативних радионица у сеоским срединама и размена знања и вештина између лекара, чланова пројектног тима, у области кардиоваскуларних болести и трансплантације срца. У прилогу је достављен и план утрошка средстава за сваку годину.
– У пројекат су укључена још два партнера – Општа болница из Смедерева и Институт за кардиоваскуларне болести из Темишвара. Његова укупна вредност је пет милиона евра, док је вредност нашег буџета 373.971 евра. С обзиром на веома лошу статистику у погледу стопе смртности од кардиоваскуларних болести у Србији, овај пројекат би имао веома значајну улогу како за наш град, тако и за цео регион – објаснио је в.д. директора Опште болнице Зрењанин др Игор Китареску.
Према његовим речима, осим опреме која ће бити набављена за потребе коронарног одељења, биће организовано и 20 едукативних радионица у сеоским срединама на територији града Зрењанина. Општа болница ће, између осталог, набавити траку за трчање високе резолуције за ергометријски тест, бифазни дефибрилатор са четири режима рада, апарат за 24-часовно мерење крвног притиска и ЕКГ холтер, ултразвучни апарат за кардиолошке и васкуларне прегледе са две сонде, као и комби возило.
– У току трајања пројекта биће укључено најмање 1.100 пацијената. Они ће имати директну корист од набавке ове опреме – нагласио је др Игор Китараску.
Текст и фото: Ж. Балабан