Оповачка библиотека програмима скреће пажњу културне јавности
ОПОВО: Изложба „Одржива скулпура: Уметност у хармонији са природом” аутора Небојше Савовића Неса, Љубомира Лацковића и Драгана Јовићевића Мацоле, недавно је отворена у Галерији „Јован Поповић“ у Опову и доступна је посетиоцима до 20. октобра.
Три различита уметника повезује природни материјал, будући да су правили скулптуре од камена, дрвета и метала.
- Сваки од њих, на особен начин, ствара еколошку скулптуру ненарушавајући природу, већ комуницирају своју уметност у хармонији са њом – појашњава директорка Општинске народне библиотеке Опово Катарина Николић Ралић. – Аутори користе своју креативност да бране одрживу уметност, користећи обновљене материјале и природне ресурсе, а у данашње време, када се човек отуђио од природе, уметници попут Савовића, Лацковића и Јовићевића одржавају ову праксу и подижу је на један виши ниво. Користећи рециклажу, симболе одрживости, природан камен, први зелени материјал познат човеку, и дрво, обновљив и биоразградив материјал, указују енормно поштовање према природи и дају јој статус енергије која покреће живот и уметност.
Ова изложба привукла је велику пажљу јавности јер је, како истиче Николић Ралић, право освежење за оповачку средину. Међутим, када је реч о културним дешавањима у општини Опово, а који се реализују у оквиру Општинске народне библиотеке, највеће интересовање је за културно-туристичке манифестације, концерте, представе и радионичарске програме за децу, али и изложбе и концерте класичне музике.
- Радујемо се што се сваке године повећава тај број и што се некад деси да на отварањима видимо људе из целе Србије. То су људи који знају вредност и историјски значај наше установе. Тако смо у prеthodnom периоду покренули многе ствари, неке су се већ усталиле као што су радионице за децу које се одржавају сваке суботе, а неке се тек развијају попут хора Културног центра Опово. Веома се радујемо свим активностима и трудимо се да пружимо нашим суграђанима квалитетне и разноврсне програме – наглашава директорка.
Општинска народна библиотека Опово припрема манифестацију „Банатски слатки дани” за недељу, 2. октобра, од 15 часова.
- На програму је продајни базар, културни програм, изложбе на отвореном, наступи фоклорних друштава и музички програм – каже Катарина Николић Ралић. – Такође, током прве недеље октобра, Креативни клуб организује радионице за децу у оквиру Дечје недеље, као и бесплатну представу за децу. Упоредо са свим овим активностима, Галерија ради на припреми интернационалне изложбе италијанског уметника Масима Францаланција која је предвиђена за новембар.
Библиотека организује бројне културне програме, стручна вођења и разговоре, као и радионице са различитим темама које имају циљ да популаришу, приближе и поведу дијалог са публиком о улози и вредностима које уметност и култура доносе развоју локалне и шире заједнице. Излагачка делатност подразумева самосталне, групне и ауторске/кустоске изложбе, али и једнодневне презентације, пројекције, промоције, дискусије и панеле.
- Део програма саме Галерије конципиран је и реализован по позиву и по избору Уметничког савета, а део на основу спроведених конкурса. Њена намера је да представи различите врсте стваралаштва у пракси из области савремене уметности, ауторске и документарне изложбе историчара уметности и других професионалаца из области културе и уметности. Овакви догађаји усмерени су на подстицање локалне продукције, повезивање аутора са домаће, али и међународне сцене, док су учесници ликовних сусрета поклањали своје радове галерији и тиме значајно обогатили њен фундус – наводи Николић Ралић, додајући да Библиотека организује концерте класичне музике попут „Живот је музика“ од 2018. године, као и дечји концерт класичне музике „Мој свет класичне музике“ који промовише младе ученике Музичке школе „Јован Бандур“.
Кад се све сабере и одузме, Библиотека под чијим окриљем делује Галерија „Јован Поповић”, установа је на територији општине Опово која још од средине прошлог века утиче на развој културног идентитета локалне заједнице.
- Општина Опово спада у неразвијене општине, али новац никад не треба и не сме да буде препрека за реализацију програма. Таква ситуација нас је приморала да размишљамо креативно и да пронађемо додатне начине финансирања. Морам да признам да у нашем окружењу постоје људи који нам помажу, волонтирају током поставке изложби и других техничких ствари, али чињеница је да је наш колектив отворен и спреман да ради, чак и кад то није у домену њиховог основног занимања и радног искуства. Кад успете да створите квалитетан круг сарадника који верују у оно што радите, само небо је граница. Новац није увек показатељ квалитета – закључује директорка Општинске народне библиотеке Опово Катарина Николић Ралић.
Л. Радловачки