Нова Црња израдила процену угрожености од елементарних непогода
НОВА ЦРЊА: Општина Нова Црња израдила је документ под називом „Процена угрожености од елементарних непогода и других несрећа”, који је ових дана предочен јавности.
У том елаборату се наводи да су се екстремне временске појаве на територији ове средњобанатске општине у последње три деценије јављале у виду олујних ветрова, града, сушних периода и снежних мећава, због којих је три пута била проглашена ванредна ситуација.
„До краћих или дужих појава суше на овом подручју долази услед високих температура ваздуха и недостатка кишних падавина у дужем временском интервалу. Последице суше се одражавају првенствено на пољопривредну делатност јер, у зависности од интензитета, доводи до знатног смањења приноса пољоприведних култура. Суша се на територији општине јавља једном у пет година, а она са највећим последицама забележена је летос, што је умањило принос кукуруза три пута, соје два пута, док је принос сунцокрета и пшенице умањен за 20 одсто”, наводе у овдашњој локалној самоуправи.
Ветрови на територији новоцрњанске општине дувају из свих праваца. Најизразитији ветар је кошава, која има југоисточни правац и доноси ведро и суво време. Олујни ветар, који достиже брзину од 82 до 100 километара на сат, јавља се минимално једном годишње, док се олујни ветар, који дува брзином и преко 100 километара на сат, јавља једном у пет година. Ова екстремна временска појава, поред економске штете, оставља вишеструке последице - угрожени су живот и здравље људи, као и критична инфраструктура.
„Град се на нашем подручју јавља једном годишње, траје у просеку пет минута, а просечна величина честица леда је један центиметар. Најчешће захвата два територијална потеза - између Српске Црње и Жомбоља, у смеру од Радојева према Козарцима, и од Војвода Степе, пролазећи поред Нове Црње, према Тоби. Представља највећу опасност за пољопривредне културе, наносећи им механичка оштећења лисне површине и репродуктивних органа, као и избијајући плод из формиране биљке, што утиче на изостајање или смањење приноса”, пише у елаборату, уз напомену да стрелци плански испаљују противградне ракете, али да постојећи противградни систем није довољно ефикасан у случају велике опасности од града.
Снежне мећаве, односно обилне снежне падавине и висок снежни покривач јављају се једном у пет година. Последице ове појаве, пре свега, огледају се у отежаном одвијању друмског саобраћаја, а најкритичнија тачка је раскрсница код села Војвода Степа. Међутим, уколико се правовремено реагује, непогода се спречава.
„У складу са наведеним, општини Нова Црња највећи ризик прети од олујних ветрова и града, како због динамике јављања тако и због саме природе ризика”, закључује се у овом документу.
Ж. Балабан
Пројекат „Фокус на Нову Црњу” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.