Низу признања гимназија Жарко Зрењанин додала Сретењски орден
ВРБАС: Гимназију „Жарко Зрењанин” из Врбаса красе два престижна одликовања.
Прошле године су понели почасну Вукову награду, која се добија од Културне - просветне заједнице Србије за нарочите резултате, остварене у стваралачком раду на ширењу културе, образовања и науке у нашој земљи. Ове године, школа је богатија за још једно признање, Сретењски орден трећег степена, за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане у просветној делатности, који се додељује на Дан државности.
- Вукова награда је највеће признање које је гимназија добила у широј просветној заједници, а онда је дошао и Сретењски орден, по указу нашег председника Александра Вучића - каже Татјана Кажић, директорка Гимназије „Жарко Зрењанин” у Врбасу. - Дужна сам да нагласим да је подршка за ово признање дошла од бивших ученика ове школе, који су данас добри и квалитетни људи, а то су наш чувени фотограф Рајко Каришић који је и кум школе, уз професора др Владимира Копривицу, а номинацију је подржала локална самоуправа.
Како каже, два велика признања у годину дана рада доказ су да су се вишегодишњи рад и труд наставника препознали и на вишим нивоима, што је изузетан осећај.
- Читава историја и традиција коју баштинимо, уз велики број квалитетних младих људи који стасавају у овој нашој средини и одлазе на даље школовање пример су квалитета наставног плана и програма који реализујемо - прича наша саговорница. - Гимназија постоји 214 година и једна је од најстаријих у Србији, а ми се трудимо да идемо у корак са временом, одржимо ниво квалитета наставе, уз поштовање више од два века дуге традиције, у овим тешким, изазовним временима. Овде се уназад добар низ година подучавају млади људи кроз три смера, а то су друштвено - језички, природно - математички и општи смер. То им даје могућност да се даље усмеравају на широку лепезу факултета.
По њеним речима, нажалост, све је мање деце у клупама, јер је велики проценат људи који одлазе из Врбаса и околине, гравитирајући према већим местима, а код њих је стандард да осим деце са територије Општине Врбас традиционално Гимназију уписују и ученици из шире околине, из општина Кула и Мали Иђош.
- То су различите, мултинационалне средине и треба имати слуха и простора да се све то испрати, обједини и стави у праву функцију - прича Кажић. - Многи су изазови данас, поготово у мањим срединама, а ситуација са пандемијом нас је погурала да размишљамо више о томе како приступити настави мало другачије. Гимназије су ушле у процес реформе, те нас је и то навело да идемо у правцу додатних едукација наставника за увођење мултимедијалних садржаја. Нарочито се то односи на изборне програме који су добила деца и она су задовољна, а колеге имају нови начин и приступ кроз програмско учење. То је новина коју смо доста добро прихватили.
Директорка истиче да је раније било проблема са информатичким активностима, због слабе опремљености кабинета, али ангажовањем школе и тимова успели су кроз разне конкурсе да реше тај проблем, а зановили су и редовне учионице, тако да данас могу да се похвале да је школа комплетно опремљена рачунарима, пројекторима и свом пратећом опремом која омогућава наставницима да крену са наставом која неминовно захтева мултимедијални приступ.
Препознавши потребу средине да изађе у сусрет ученицима спортистима, усмерили су снаге на то да покрену још један специјализовани смер управо за те ђаке. Још увек је отварање новог смера у фази одлучивања, те се надају да ће и у Министарству просвете одобрити ту замисао. Тако би се узеле у обзир све њихове спортске обавезе, које би се ускладиле са специјализованим термином наставе, а ако Министарство да зелено светло, од следеће године Гимназија ће бити специфична и по неговању спортских талената.
И. Бакмаз