Неприлике сомборског „Севертранса“ у покушају опоравка
СОМБОР: Мада је на рочишту пред Привредним судом у Сомбору по други пут предат Унапред припремљени план и програм реорганизације (UPRR) „Севертранса“, запослени у овом још увек друштвеном предузећу кажу да су испоштовали све рокове и судске процедуре, али да Привредни суд ни после 24 дана од одржаног рочишта није донео решење о усвајању UPRR.
Запосленима у, некада једном од највећих српских аутопревозника који се налази у стечајној агонији, цела ствар теже пада, тврде, јер су у Привредном суду упознати да је фирма блокирана већ десет месеци, и да је за деблокаду рачуна потребно донети решење и упутити га Народној банци Србије.
Огорчење радника, и њихову одлуку да алармирају јавност, како кажу, изазвала је чињеница да се тако посредно изазваним блокирањем средстава на рачуну оштећују и сви повериоци „Севертранса“ и радници, пошто је предузећу онемогућено да функционише. Цео поступак усвајања UPPR траје 17 месеци, подсећају радници, а поједини државни органи као да не желе да предузеће функционише, иако има све могућности да успешно послује кроз усвојени план. Незадовољни радници сумњају да им је неко током тог периода намерно „гурао клипове у точкове“, као и сада.
Они истичу да је прошлу годину „Севертранс“ завршио са добити од 103 милиона динара и да, док се Влада Србије бори за опстанак привреде и привлачење страних инвестиција, поједини државни органи као и Привредни апелациони суд у Београду одуговлачењем поступка и држањем предмета пет месеци, иако је рок месец дана, онемогућава успешан рад овог превозника, сматрају у предузећу. Они наводе и да су поједини државни повериоци најавили да ће уложити жалбу на решење иако је те исте жалбе Привредни апелациони суд већ једном одбацио.
У ранијем поступку Влада Србије донела је и закључак у коме је наведено да су државни повериоци дужни да као меру UPPR субјекта приватизације „Севртранс“ А.Д. конвертују своја потраживања у трајни улог у капиталу „Севертранса“. Међутим, ниједан државни поверилац није хтео да испоштује закључак Владе Србије, па се у „Севертрансу“ оправдано питају каква се порука оваквим понашањем Привредног суда и државних поверилаца шаље потенцијалним инвеститорима ако се не дозвољава „Севертрансу“ да настави са радом, иако је минуле две године показао да може успешно да послује.
Текст и фото: М. Мћ