Нада за шест хиљада незапослених
КУЛА: Канцеларија за локални економски развој (КЛЕР) општине Кула објавила је нову брошуру за наредну годину на српском и енглеском језику, намењену потенцијалним инвеститорима. Њима се нуди да улажу у производњи у Индустријској зони - Блок 66.
У брошури се наглашава да је Индустријска зона у Кули једна од најбоље опремљених у Србији, заузима 85 хектара, од којих је 20 потпуно комунално опремљено, док још за толико површине постоји могућности да буду комунално уређене. Координатор за међународне инвестиције, домаће и међународне пројекте у Општини Кула Миле Тадић каже да се у брошури налазе сви тренутни инвеститори.
- То је италијанска фирма „Фијорано“, која гради фабрику где треба да буде упослено око 300 радника и бави се производњом и продајом на велико текстилног материјала и производа, а у зони је купила два хектара земљишта. Код нас је још један инвеститор из Италије, компанија „Еуроин“, која већ десетак година овде послује, а бави се производњом горњих делова обуће. Такође, парцелу у нашој Индустријској зони је купила и фирма „Севеплант“ у саставу холандске компаније „Вербек“, која спада у ред највећих произвођача садног материјала у Европи. Ово предузеће је недавно изградило хладњачу, а планира да зида и нове објекте –наглашава координатор Тадић. Кула је, истиче, одлично место за расадничарство, па захваљујући квалитетном садном материјалу ова компанија планира да из Куле освоји домаће и инострано тржиште.
- Један од дугорочних планова „Вербек” компаније је да половину своје производње пресели из Холандије у Србију. Расадник, имају између Куле и Црвенке, а простире се на око стотину хектара. Производе око два милиона садница годишње, а највише се производе саднице јабуке наводи Тадић.
У брошури је страним улагачима предочено да је Кула „срце Бачке” због добре саобраћајне повезаности. Од аеродрома „Никола Тесла“ удаљена је мање од 130 километара, а граница са Мађарском је далеко сат и по вожње. До границе са Хрватском треба прећи непуних 40 километара.
Ту је и предузеће „Сигма“, истиче Тадић, које послује у Црвенки а планира да прошири своју производњу у кулској индустријској зони. Основна делатност фирме је производња уређаја за дезинфекцију пијаће воде у градским водоводима, то јест производња хлороген- постројења и аутоматског дозирног система. Цена земљишта у Индустријској зони је пет евра по квадратном метру и КЛЕР не условљава инвеститоре у погледу величине погона, већ им је дозовљено да граде објекте колики су им потребни за привређивање. У брошури се наводи да је просечна плата на подручју општине 306 евра, да у општини има око 6.000 незапослених, колико и суседна општина Врбас.
За разлику од периода када је индустрија била замајац развоја општине, данас је то пољопривреда, с обзиром на то какав је квалитет земљишта, наводи се у брошури. У развоју је последњих година камионски транспорт, па тако транспортно предузеће „Залив“ из Црвенке има више од стотину камиона. Инвеститорима је предочено да на подручју општине привређује кондиторска компанија „Јафа” у Црвенки, која упошљава највише радника - 430, а да потом следи предузеће у Кули „Сторк“ , где ради око 350 радника.
Малобројна предузећа која су преживела транзицију драстично су смањила број запослених, па тако Шећерана у Црвенки данас има нешто више од 200 радника. Људи из кулске општине данас могу да нађу запослење и у предузећима у округу, као што су oyačka „Магна”, сомборски „Фиорано”, врбаске фабрике „Карнекс”, „Витал”…
З. Делић