На граничном прелазу Наково–Лунга милионити путник
НАКОВО: Пролазак милионитог путника од трајног отварања српско-румунског граничног прелаза Наково – Лунга, обележен је малом свечаношћу у Накову.
Догађају су присуствовали градоначелник Кикинде Никола Лукач са сарадницима, начелник Севернобанатског округа Мирослав Дучић, представници Министарства спољних послова, Министарства за европске интеграције, Управе граничне полиције и Царине Републике Србије, Амбасаде Румуније у Београду, Граничне полиције Румуније, Префектуре Жупаније Тимиш, као и локалних пограничних општина из суседства.
И овом приликом апеловано је на релевантне институције да гранични прелаз буде отворен 24 сата. Градоначелник Лукач је подсетио на бенефите које је донео овај гранични прелаз, као прекретница у економском опоравку и развоју Кикинде.
Међународни гранични прелаз Наково–Лунга трајно је званично отворен 2014. године и до почетка пандемије коронавируса бележен је стални пораст броја путника. Његовим отварањем битно је унапређена прекогранична сарадња Града Кикинде са суседним пограничним местима, а поготово са Темишваром, центром Жупаније Тимиш.
- Ово је врло битан јубилеј од милион прелазака на овом граничном прелазу између Србије и Румуније и надам се да ће у будућности овај гранични прелаз користити, не само Срби и Румуни него и држављани других земаља - рекла је Анка Попа, заменица Шефа мисије Амбасаде Румуније у Београду.
До сада је реализовано и у процесу реализације девет прекограничних пројеката, од којих су најзначајнији управо они повезани са граничним прелазом Наково–Лунга као што су Унапређење повезаности Баната 1 и 2 (ИБЦ), којим је изграђена недостајућа инфраструктура на граничном прелазу Наково, затим бициклистичка стаза од Кикинде до граничног прелаза на којој је постављена и соларна расвета и видео-надзор, а реконструисано је и 1.800 метара државног пута ка овој граничној међи.
Захваљујући отвореном међународном граничном прелазу Наково–Лунга, италијанска групација „Зопас”, која у Румунији послује у Великом Семиклушу и Темишвару, отворила је 2016. године фабрику у Кикинди, у којој сада на 13.000 квадратних метара ради око 650 људи, а још око 200 Кикинђана запослено је у њиховој фабрици у Великом Семиклушу.
В. Х.