На „Данима лудаје“ од сеоског рогља до гостинске собе
КИКИНДА: Најстарија туристичка манифестација у Кикинди 32. „Дани лудаје” одржаће се од 21. до 24. септембра, у ранијем термину него до сада, због страховања да би у октобру кишно време могло пореметити ову светковину.
Туристички посленици престонице лудаје имају потврде за долазак на манифестацију из свих крајева Србије, а очекују да ће из иностранства највише гостију доћи из Румуније.
У одбројавању дана до мерења најтежих бундева и најдужих тикава, Маријана Мирков из Канцеларије за туризам Града Кикинде најавила је да ће се манифестација промовисати у Темишвару, Београду, Новом Саду и Сегедину. Кикинђани су своју најрепрезентативнију приредбу већ представили на сајмовима туризма у Београду, Будимпешти и другим приликама.
" Од дневне приредбе, за више од три деценије, „Дани лудаје” су прерасли у четвородневну манифестацију, коју одликују богати и садржајни забавни, културни, спортски, гастрономски и музички програми ", наглашава Маријана Мирков.
Овогодишње „Дане лудаје“ у четвртак 21. септембра отвориће „Игре са лудајом“ када ће бити награђени најуспешнији ликовни и литерарни радови деце на тему лудаје, а и други дан биће у знаку дечијих радости јер ће се у карневалској поворци улицама града прошетати око 500 костимиране деце . За суботу 23. септембар спремају се гастрономски специјалитети за „Банатски фруштук“, затим „Европски кутак“, „Сеоски рогаљ“ и „Гостињска соба“.
Од Неде Украден до „Ван Гога”
Понуду на „Данима лудаје“ заокружиће богат музички програм. Прве вечери наступиће група „Кум”, „Дивљи кестен“ и Неда Украден, док је друго вече резервисано за Кикија Лесандрића и „Пилоте“, Дејана Петровића и „Биг бенд“. Организатори за суботу најављују гостовање Марине Тадић, Зорице Брунцлик и Кемиша, а завршне вечери у недељу 24. септембра свираће група „Ван Гог“.
Са гостима из Румуније обележиће се Европски дан прекограничне сарадње и одржати програм „Лудаја и лонац“ током којег ће мајстори грнчари из Румуније, Мађарске и наше земље представити рад на грнчарском точку.
Домаћини из Кикинде су обезбедили вредне новчане награде за најбоље произвођаче бундева. Победника у категорији најтежих бундева чека 100.000 динара, а исти износ добиће и узгајивач који донесе најдужу тикву. Другопласирани добијају по 30.000 и трећепласирани 20.000 динара.
У галерији „Тера“ биће постављена изложба из збирке „Атеље 61“ из Петроварадина, док ће се у Народном музеју уприличити изложба егзотичних животиња, стена, руда и метала. Поставка остварења сликара наиве из Падине „Осликана тиква“ биће у Културном центру. Удружење „Да се не заборави“ биће организатор традиционалног такмичења у кувању рибље чорбе у котлићима.
М. Митровић